Česky English

Úvodní stránka Aktuality 500 nových evropských firem přichází z vesmíru

500 nových evropských firem přichází z vesmíru

18.9.2017

500 nových evropských firem přichází z vesmíru

Tisíce nových pracovních míst a podpora místních ekonomik jsou přímými důsledky z investic ESA do začínajících společností skrze podnikatelské inkubátory. Ty nyní podporují více než 500 začínajících firem, které se snaží proměnit kosmické technologie a družicové služby k ryze pozemskému využití.

Počínaje lékařskou péčí přes výrobu a sport až po zemědělství: úsilí ESA je důležitým faktorem v rozvoji podnikání a vytváření nových příležitostí. Stejně jako ve směrování Evropy do první linie inovace.

V bavorském inkubátoru tak vzniká osobní „létající automobil“ v podobě elektrického stroje startujícího a přistávajícího vertikálně ze zahrad u domů. Svůj první testovací let uskutečnil v dubnu.

Portugalská začínající společnost zase vyvíjí doručovatelský dron pro službu poslední míle. Svoji univerzálnost už prokázal doručováním teplých jídel starým osamoceným lidem v Lisabonu. Jinak je využitelný i k dopravě balíčků nad jinak beznadějně ucpanými ulicemi.

„Založili jsme inkubační střediska BIC (Business Incubation Centres), abychom pomohli mladým podnikatelům a začínajícím firmám při využívání družicových služeb a kosmických technologií,“ vysvětluje generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Naše střediska nyní pomohla ustanovit více než 500 nových společností v Evropě. Díky tomu vzniklo mnoho špičkových pracovních míst a regionální ekonomiky podpořily konkurenceschopné produkty.“

Ve Velké Británii nyní ženy dostávají výsledky skenů na rakovinu prsu během 24 hodin. A to namísto dříve typických dvou týdnů. Je to zásluha nového britského start-upu.

Německá firma zase vyvinula léčbu bakteriální infekce v ranách nanesením „chladné plazmy“ pocházející z experimentů na Mezinárodní kosmické stanici.

Francouzská začínající firma zase nabízí vylepšenou přímou komunikaci se zem pro piloty letadel, dále pak snadnější přístup k internetu skrze WiFi pro notebooky, tablety nebo chytré telefony pasažérů.

„Naši inkubační iniciativu jsme rozjeli v roce 2003 coby součást našeho programu TTP (Technology Transfer Programme), abychom podpořili inovativní podnikatele a stáli u zrodu nových evropských společností, které budou těžit z našich investic do kosmických programů,“ doplňuje ředitel techniky, inženýrství a kvality v ESA Franco Ongaro.

„Podnikatelé, začínající firmy a malé společnosti přichází se svými úžasnými nápady. Ve střediscích pracujeme na nalezení cest, aby se jejich kreativní ideje proměnily do úspěšných podniků.“

Inkubační síť ESA podporuje každoročně nových 140 start-upů ve svých šestnácti střediscích ve třinácti zemích. Další dvě v Estonsku a Finsku se otevřou koncem letošního roku. Několik dalších je v přípravě.

„Kosmické technologie a odnože vytváří nové firmy s vysoce kvalifikovanými pracovními místy, posilují evropskou ekonomiku a naši celosvětovou konkurenceschopnost,“ doplňuje Johann-Dietrich Wörner.

„A více než to, tyto nové technologie nám také pomáhají chránit Zemi a vyvinout udržitelnou budoucnost pro příští generace.“

Pro další informace navštivte stránky ESA Technology Transfer Programme a ESA Business Incubation Centres.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.