Česky English

Úvodní stránka Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky Družice třídy CubeSat z program „Fly Your Satellite!“ se ozvaly

Družice třídy CubeSat z program „Fly Your Satellite!“ se ozvaly

26.4.2016

Družice třídy CubeSat z program „Fly Your Satellite!“ se ozvaly

Všechny tři družice, které byly vypuštěny do vesmíru v rámci programu ESA Education „Fly Your Satellite!“, navázaly kontakt se Zemí.

Tři studentské družice kategorie CubeSat se na oběžnou dráhu dostaly po startu rakety Sojuz VS14 dne 25. dubna ve 23:02 h středoevropského času (21:02 h GMT). Raketa odstartovala z evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana), přičemž jejím hlavním úkolem bylo vynést evropskou družici Sentinel-1B a francouzskou Microscope. Trojici studentských družic reprezentují belgická OUFTI-1 z Université of Liège, italská e-st@r-II z Polytechnic of Turin a dánská AAUSAT-4 z University of Aalborg.

Rádiový signál z družice AAUSAT4 byl zachycený několika pozemními stanicemi včetně střediska ESA ESTEC v Nizozemí, stejně jako byla ustanovena obousměrná komunikace s vlastní pozemní základnou. Signál z Oufti-1 také přijalo několik pozemních stanic včetně ESTECu. A e-st@r vyslal slabý rádiový signál, který zachytil nejméně jeden radioamatér v Německu.

Studentské týmy zodpovědné za tyto mise nyní započaly s kontrolou svých družic a přípravou realizace pozorování, k nimž jsou navržené. Tým e-st@r nyní pracuje na tom, aby konsolidoval rádiovou komunikační linku se svou družicí.

„Fly Your Satellite!“ je program navržený vzdělávací kanceláří ESA, který poskytuje studentům zkušenosti se skutečnými kosmickými misemi. Pomáhá tak připravovat budoucí generaci kosmických profesionálů, aby si Evropa zaujala vedoucí pozici na poli kosmického výzkumu a využívání vesmíru.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.