Česky English

Úvodní stránka Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky Czech Space Week ukáže přínosy kosmických technologií!

Czech Space Week ukáže přínosy kosmických technologií!

9.11.2018

Czech Space Week ukáže přínosy kosmických technologií!

Praha, 8. listopad 2018: Suchý zip, aku nářadí, družicové navigační systémy. To jsou ty nejznámější příklady využití kosmických technologií v běžném životě. Jak kosmické technologie ovlivňují a do budoucna ještě mohou ovlivňovat  běžný život každého z nás, ukáže v Praze a Brně Czech Space Week, týden plný akcí pro odbornou a širokou veřejnost. Koná se od 9. do 18. listopadu 2018.

Konference k 10 letům členství České republiky v Evropské kosmické agentuře (ESA) za účasti zahraničních hostů, první český kosmický průmyslový veletrh, hackathon a kosmický job fair pro studenty, dny otevřených dveří pražského sídla Agentury pro evropský globální družicový a navigační systém (GSA) v Praze nebo koncert filmové sci-fi hudby. To jsou jen některé z přibližně dvaceti akcí, kterými chtějí Ministerstvo dopravy a agentura CzechInvest spolu s dalšími partnery přiblížit kosmické aktivity a jejich přínos pro vědu, podnikání, ale i každodenní život odborné i široké veřejnosti.

  • Czech Space Week se koná ve dnech 9. – 18. 11. 2018
  • v Praze a Brně se uskuteční na 2 desítky akcí pro odbornou i širokou veřejnost
  • v roce 2018 ČR slaví:
    • 40. výročí prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru
    • 40. výročí vypuštění první československé družice Magion 1 do vesmíru
    • 10. výročí vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA)

V České republice působí řada zkušených a technologicky zdatných firem, které mají schopnosti a potenciál uplatnit se v tvrdé mezinárodní konkurenci a podílet se na špičkových projektech, jejichž výsledky nacházejí široké uplatnění na trhu.

 „Nejdůležitějším nástrojem České republiky pro rozvoj kosmických technologií a aplikací jsou programy Evropské kosmické agentury. České firmy a vědci tak mohou pracovat na špičkových technologických projektech, které přesahují technologické, vědecké i finanční možnosti samostatné České republiky a je nutné je řešit v mezinárodní spolupráci. Za 10 let členství České republiky v ESA se přes 40 firem a 22 výzkumných ústavů zapojilo do více než 300 projektů. Díky mezinárodní spolupráci v konsorciích se české firmy zároveň zapojují do mezinárodních dodavatelských řetězců, které pak na komerční bázi dodávají řešení původně vytvořená v programech ESA. Tím zvyšují svoji konkurenceschopnost a pomáhají stavět znalostní ekonomiku České republiky,“ říká Dan Ťok, ministr dopravy, který za zapojení ČR do ESA a do kosmických aktivit EU odpovídá.

Vzhledem k dynamicky se rozvíjejícímu trhu a překotnému rozvoji technologií je potřeba přicházet s novými nápady na využití kosmických technologií a dat z družicových systémů.

„Kosmické technologie nacházejí své využití v mnoha oborech napříč všemi oblastmi lidské činnosti. A s nápady na jejich využití často přicházejí mladé firmy, start-upy, které vědí jak kosmickou technologii s výhodou uplatnit v praxi dole za na Zemi nebo jak nově využít třeba navigační data nebo družicové snímky v aplikacích. Start-upy jsou velkým zdrojem inovativních řešení, proto ty nejslibnější podporujeme v rámci podnikatelského inkubátoru ESA BIC Prague. A zapojit se do něj mohou i studenti, které to dosud, vzhledem k oboru, který si vybrali, možná ani nenapadlo,“ říká Silvana Jirotková, generální ředitelka agentury CzechInvest.

Význam kosmických aktivit pro budoucí hospodářský vývoj deklarovala letos i Evropská komise svým návrhem zvýšit rozpočet kosmického programu o 30 procent, tedy na 16 miliard euro. Roste i význam České republiky v evropských kosmických aktivitách. Usídlení Agentury pro evropský globální družicový navigační systém v Praze v roce 2012 sem od té doby přitahuje mnohé zahraniční firmy a instituce. Od roku 2016 funguje v Praze kosmický podnikatelský inkubátor ESA BIC Prague, kterým prošlo již 13 českých firem, a který se letos rozšířil i o pobočku v Brně.

Czech Space Week 2018 pořádá Ministerstvo dopravy, Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest a ESA BIC Prague jako vyvrcholení oslav českého kosmického roku Czech Space Year 2018, roku řady významných českých kosmických výročí – prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru, vypuštění první československé družice Magion 1 do vesmíru a vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA).

Generálním partnerem Czech Space Week 2018 je OHB. Hlavními partnery jsou Thales Alenia Space, Honeywell, IBM a S.A.B. Aerospace. Partnery jsou hlavní město Praha, Úřad vlády ČR, Technologické centrum Akademie věd ČR, ESERO, Space Job Fair, European Space Talks, Vesmír pro lidstvo, Agentura pro evropský globální družicový a navigační systém (GSA), Hvězdárna a planetárium Brno a Jihomoravské inovační centrum. Mediálními partnery jsou Svět průmyslu, czechcrunch.cz, kosmonautix.cz a EkonTech.cz.

Podrobný program Czech Space Week 2018 na http://www.czechspaceyear.com/czech-space-week/.

Tisková zpráva ke stažení

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril