Česky English

Úvodní stránka Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty Radiační kamera MX-10 – kosmická technologie z ČR podporuje výuku studentů

Radiační kamera MX-10 – kosmická technologie z ČR podporuje výuku studentů

19.1.2015

Radiační kamera MX-10 – kosmická technologie z ČR podporuje výuku studentů

Ústav technické a experimentální fyziky (ÚTEF) ČVUT ve spolupráci s firmou Jablotron vyvinul unikátní radiační kameru MX-10. Výsledkem je inovativní high-tech pomůcka, umožňující zobrazení částic radiace v reálném čase.  Kamera je navržena jako laboratorní pomůcka pro výuku studentů technicky orientovaných středních a vysokých škol. Zařízení je založeno na pokročilé detektorové technologii Medipix/Timepix, jež byla vyvinuta společným úsilím evropských vědeckých týmů sdružených v konzorciu Medipix, mezi jehož významné členy patří například CERN a také právě ÚTEF ČVUT.

Původ technologie  hybridních polovodičových pixelových detektorů je přitom třeba hledat hluboko pod švýcarsko-francouzskými hranicemi: Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) potřebovala vyvinout pokročilý detektor s vysokou citlivostí a dynamickým rozsahem, který by byl schopen zaznamenávat výstupy z Velkého hadronového urychlovače částic (LHC) po jeho zprovoznění.

 Po úspěchu technologie Timepix na LHC došlo k její expanzi do řady dalších odvětví, například biomedicíny (lékařské zobrazování, hadronová radioterapie), dozimetrie a nyní dokonce i výzkumu vesmíru. Zařízení týmu z ČVUT jsou umístěna na oběžné dráze, a to na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS (online kvantové dozimetry pro posádku ISS) vyvinuté ve spolupráci s univerzitou v Houstonu a NASA a také na palubě družice Evropské kosmické agentury (ESA) Proba-V (družicové zařízení SATRAM, určené pro vizualizace a precizní charakterizaci radiace na oběžné dráze Země, vyvinuto ve spolupráci s firmou CSRC Brno a ESA). Projekt radiační kamery MX-10 je tak další úspěšnou aplikací ÚTEF ČVUT jež demonstruje plodnou spolupráci české vědy a průmyslu sloužící k transferu technologií základního výzkumu do běžného života.

 
Více informací o projektu a technologii Timepix naleznete na stránkách ÚTEF ČVÚT.
 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vzdělávání v oblasti vesmírné problematiky | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému




RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.