Česky English

Úvodní stránka Vesmír pro nejmladší generaci Úspěch českého týmu na evropském finále soutěže CanSat 2018!

Úspěch českého týmu na evropském finále soutěže CanSat 2018!

30.1.2019

Úspěch českého týmu na evropském finále soutěže CanSat 2018!

Českému středoškolskému CanSat týmu z pražského Gymnázia Opatov se podařil historický úspěch. Jejich Závěrečná zpráva z evropského finále se stala, společně s maďarskou a polskou, tou nejlepší v Evropě!

Na přelomu června a července 2018 se na Azorských ostrovech uskutečnilo evropské finále středoškolské soutěže CanSat, na které kancelář ESERO Česká republika vyslala vítěze národního kola, tým Hatalom z pražského Gymnázia Opatov.

  
Tým Hatalom z Gymnázia Opatov se svým Cansatem, Foto: ESERO ČR

Jejich mise byla velmi technologicky náročná. To se bohužel projevilo při samotném finále, kdy se našim gymnazistům nepodařilo oživit klíčové systémy satelitu. Neúspěchem v hlavní soutěži to však v soutěži CanSat nekončí. Týmy mají za úkol vyhotovit Závěrečnou zprávu, kde zhodnotí a popíší celou svou misi. A to celé v anglickém jazyce.

Mise byla zaměřena na měření podmínek pro existenci života na exoplanetě. Mnoho dalších vlastností prostředí bylo dopočteno skrze vlastní klimatický model a nakonec byl kultivován život ze vzorku půdy, který odebralo rypadlo, jež bylo mechanickou součástí jejich miniaturního satelitu. Existence života a průkaznost metody byla dokázána Gramovou metodou.

Po půl roce čekání, kdy odborná porota, složená z odborníků z ESA, procházela zprávy všech zúčastněných týmů, jsme konečně obdrželi verdikt, který nikdo nečekal. Zpráva, týmu Hatalom, byla zařazena do TOP 3 nejlepších v celé Evropě! A je důležité dodat, že ESA v hodnocení Závěrečných zpráv nevyhlašuje 1., 2. a 3. místo.

Hodnocení porotců k Závěrečné zprávě české reprezentace: "Report týmu Hatalom byl strukturován jako profesionální vědecká výzkumná práce, psaná sofistikovaným stylem."

Kvalitu práce můžete posoudit sami. My jsme na celý tým Hatalom nesmírně pyšní!

K nahlédnutí zde: Závěrečná zpráva týmu Hatalom

Více informací o středoškolské soutěži CanSat: Postav svůj satelit, naleznete zde

Zdroj a foto (převzato): ESERO Česká republika 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Vesmír pro nejmladší generaci | Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.