Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Východ Měsíce nad Zemí očima sondy Rosetta

Východ Měsíce nad Zemí očima sondy Rosetta

29.5.2013

Východ Měsíce nad Zemí očima sondy Rosetta Tento snímek zachycující východ Měsíce nad mraky pokrývajícími Tichý oceán pořídila svými kamera sonda ESA Rosetta během svého průletu u Země před osmi lety.

Fotografie byla pořízena jen několik minut před největším přiblížením sondy k naší planetě: k tomu došlo 3. března 2005 ve vzdálenosti 1950 km.

Zatímco pozornost na první pohled bezesporu upoutají formace mraků, snímek ukazuje také křehkou podstatu zemské atmosféry: to jak tenká vrstva nás dělí od nemilosrdného kosmického prostředí.

Na snímku je Měsíc zachycen, jak vychází nad zemským obzorem, nad Tichým oceánem. Vypadá jako tmavý, neb je k nám přivrácený Oceánem bouří. Jde o největší z měsíčních „moří“, které zformovala v počátcích jeho existence žhavá láva vytékající z místních vulkánů.

Cílovou stanicí sondy Rosetta je kometa 67P/Čuryjumov–Gerasimenko, k níž míří od března 2004. Od svého startu se přitom sonda přiblížila třikrát k Zemi (2005, 2007 a 2009) a jednou k Marsu (2007). Během těchto manévrů využila gravitačních polí inkriminovaných planet k navedení na dráhu, po níž může kometu dohnat.

Meziplanetární sonda se také setkala se dvěma asteroidy, které fotografovala: 5. září 2008 to byla planetka (2867) Steins a 10. července 2010 (21) Lutetia.

V červnu 2011 byla Rosetta převedena do hibernovaného stavu s tím, že 10. ledna 2014 se má probudit, aby mohla pokračovat v cestě na své rande s kometou o několik měsíců později.

Rosetta doprovodí kometu na cestě kolem Slunce, kdy bude zkoumat, jak ohřívání slunečními paprsky bude postupně proměňovat zmrzlý povrch tělesa.

Sonda s sebou nese i výsadkový modul Philae, který má v listopadu 2014 sestoupit na povrch komety. Bude to poprvé v historii lidstva, co se něco podobného uskuteční.

Komety jsou považované za nejprimitivnější stavební kameny sluneční soustavy a pravděpodobně pomohly zanést na Zemi vodu, což je jeden ze základních předpokladů pro rozvoj života. Studování pevných i plynných kometárních částic pomocí sondy Rosetta umožní vědcům lépe pochopit roli těchto vlasatic při vzniku a vývoji sluneční soustavy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.