Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Výběr „těch správných“ pro cestu na Mars

Výběr „těch správných“ pro cestu na Mars

22.1.2013

Výběr „těch správných“ pro cestu na Mars Pokud se někdy lidé vydají na Rudou planetu, jejich cesta bude dlouhá a obtížná. Simulovaná mise Mars500 ukázala, že každý detail musí být pečlivě naplánovaný: včetně jídla a spánku. Získané informace přitom mají přínos i pro ty z nás, kdo zůstanou na Zemi.

V rámci experimentu bylo uzavřeno šest „marsonautů“ v simulované kosmické lodi nedaleko Moskvy plných 520 dní: tedy po dobu, kterou zabere cesta na Mars a zpět plus třicet dní strávených průzkumem jeho povrchu. Během této simulované mise žila posádka bez čerstvého jídla, slunečního svitu nebo čerstvého vzduchu.

Mezinárodní účastníci experimentu neměli žádné vnější indicie jako vycházející nebo zapadající Slunce, které by jim napovídaly, kdy je čas jít spát. Namísto toho fungovala pouze zástupná „vodítka“ jako kontrola hodinek nebo probouzení dalšími členy posádky.

„Marsonaut“ ESA Diego Urbina vzpomíná: „Ačkoliv jsme měli problémy s tím, že náš spánkový režim poněkud vypadnul z cyklu, bylo až překvapivé, jak se lidské tělo dokázalo vypořádat s absencí slunečního svitu.“

Specialisté ESA řeší problém kvalitního spánku ve vesmíru hned na několika frontách. Kosmonaut ESA Luca Parmitano bude například měřit hormony spojené se spánkem v průběhu svého letošního půlročního pobytu na Mezinárodní kosmické stanici.

Mnohem blíže domovu, ale neméně izolovaní, jsou dobrovolníci na antarktické základně Concordia: i zde je studován spánek u posádky, která tráví čtyři během polární zimy čtyři měsíce bez slunečního svitu.

Pro plánovače misí je důležité vědět, jak kosmonauti odpočívají: to proto, že je nutné, aby byli připraveni na správnou práci ve správné chvíli. Kosmonauti potřebují být maximálně odpočatí a v nejvyšší výkonnosti ve chvíli, kdy budou přistávat na Marsu. Na kterou denní dobu tak mají být kritické okamžiky mise naplánované?

Další překvapivá zjištění ze simulované mise na Mars ukazují, že naše těla neabsorbují a nezpracovávají sůl konstantně. Protože jídelní lístek „marsonautů“ bude velmi přísně sestavovaný, výzkumníci budou muset sledovat také množství soli přijímané a vylučované každý den.

Vypadá to, že naše ledviny zpracovávají sůl v týdenním cyklu: v některých dnech se zkrátka odstraňování soli věnují více, než ve dnech jiných. Není přitom jasné, proč naše tělo pracuje právě tímto způsobem, ale znalost tohoto cyklu nám umožní připravit přesnější jídelníček.

„Tyto výsledky jasně ukazují, proč jsme se rozhodli zapojit do experimentu Mars500,“ vysvětluje manažer projektu v ESA Jennifer Ngo-Anhová.

„Očekáváme ještě další zajímavé výstupy, protože zatím jsme analyzovali data z této unikátní studie pouhý jeden rok.“

Z těchto zjištění nebudou profitovat pouze kosmonauti ve vesmíru, ale také kdokoliv na Zemi, kdo pracuje na směny, má problémy se spánkem nebo trpí vysokým tlakem z důvodu nesprávné hladiny soli v těle.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.