Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Sonda Rosetta: sto dní do budíčku

Sonda Rosetta: sto dní do budíčku

25.10.2013

Sonda Rosetta: sto dní do budíčku

Sonda ESA Rosetta, která je v současnosti v hibernaci, se má probudit k plnému životu za sto dní. Na cestě ke svému cíli je přitom už téměř desetiletí.

Komety jsou jednoduché stavební kameny sluneční soustavy a jsou pravděpodobným zdrojem většiny vody na Zemi – možná na naši mateřskou planetu dokonce dopravily základní komponenty, které pomohly vývoji života.

V rámci mise Rosetta bude kometa studována z bezprostřední blízkosti pomocí průzkumné sondy i výsadkového modulu. Tím bychom se měli dozvědět mnoho nového o roli komet při vývoji sluneční soustavy.

Sonda Rosetta byla vypuštěna 2. března 2004 a po komplexní sérii průletů – třikrát kolem Země a jednou kolem Marsu – nabrala směr ke svému cíli, kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Navíc proletěla kolem asteroidů Šteins (5. září 2008) a Lutetia (10. července 2010).

V červenci 2011 byla Rosetta uložena do hibernace, aby v ní přečkala nejchladnější a nejvzdálenější část své cesty, když se vydala až do vzdálenosti 800 miliónů kilometrů od Slunce – prakticky až do blízkosti oběžné dráhy planety Jupiter. Sonda byla orientována svými slunečními bateriemi na Slunce, aby dostávaly co nejvíce světla – a byla uvedena do pomalé rotace, aby držela svoji polohu.

Nyní se jak kometa, tak sonda vrací zpět do vnitřních částí sluneční soustavy – a tým řídicí let Rosetty se připravuje na probuzení své „princezny“.

Interní „budík“ sondy Rosetta je nastavený na 10:00 GMT dne 20. ledna 2014.

Jakmile se automat „probudí“, nejprve začne zahřívat své navigační přístroje. Potom dojde k zastavení rotace a nasměrování hlavní antény směrem k Zemi: až poté oznámí do řídicího střediska, že (zdali…) je v pořádku.

„Nevíme přesně, kdy se Rosetta pokusí o první kontakt se Zemí, ale neočekáváme ho před 17:45 h GMT v den procitnutí,“ vysvětluje manažer mise Rosetta Fred Jansen.

„Jsme opravdu natěšení v očekávání tohoto důležitého mezníku, ale zároveň jsme nervózní, co se týká stavu sondy poté, co Rosetta strávila téměř deset let ve vesmíru.“

V okamžiku procitnutí bude Rosetta stále zhruba devět miliónů kilometrů od komety. Jak se bude přibližovat, bude jedenáct přístrojů na mateřské družici a deset na výsadkovém modulu postupně zapojováno a kontrolováno.

Počátkem května 2014 bude Rosetta dva milióny kilometrů od cíle. Koncem května pak provede hlavní manévr, který ji srovná na setkání s kometou, k němuž dojde v průběhu srpna.

První snímky vzdálené komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko jsou očekávané v květnu. S jejich pomocí se dramaticky zlepší výpočty pozice a dráhy komety.

Z bezprostřední blízkosti pak Rosetta pořídí tisíce snímků, které poskytnou detailní informace o významných útvarech na kometě, její rotaci nebo orientaci v prostoru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.