Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Sonda Cassini objevila na Saturnu malou řeku Nil

Sonda Cassini objevila na Saturnu malou řeku Nil

14.1.2013

Sonda Cassini objevila na Saturnu malou řeku Nil Meziplanetární sonda Cassini zaregistrovala něco, co se zdá být zmenšenou mimozemskou variantou řeky Nil: říční údolí na Saturnově měsíci Titan, které se táhne více než 400 km od svého pramene k velkému moři.

Je to poprvé, co se podařilo na snímcích nalézt tak rozsáhlý říční systém a zaznamenat jej v tak velkém rozlišení mimo Zemi.

Vědci předpokládají, že řeka je zaplněná kapalinou, protože se po celé své délce zdá na radarovém snímku s vysokým rozlišením tmavá: to naznačuje hladký (tekutý) povrch.

„Ačkoliv je zde několik malých místních meandrů, relativní přímost říčního údolí napovídá, že sleduje povrchový lom. Podobně jako další řeky v severní části tohoto moře na Titanu,“ vysvětluje členka radarového týmu sondy Cassini Jani Radebaughová z Brigham Young University (USA).

Titan je jediný svět – kromě Země – který známe a který má trvale kapalné látky na svém povrchu. Zatímco koloběh tekutin na Zemi využívá vodu, na Titanu jsou jejím ekvivalentem hydrokarbonáty jako etan a metan.

Snímky z kamer sondy Cassini pracujících ve viditelné oblasti spektra a pořízené na konci roku 2010 ukázaly oblasti, které po předchozích deštích „potemněly“.

Už v roce 2008 na jižní polokouli Titanu v oblasti znám jako Ontario Lacus potvrdila vizuální a infračervená pozorování sondy Cassini přítomnost kapalného etanu.

„Tento radarový snímek řeky pořízený sondou Cassini nabízí další fantastický pohled na svět, který jsme měli možnost poprvé důkladně poznat teprve nedávno – v roce 2005, když sonda ESA Huygens proletěla atmosférou Titanu a dosedla na jeho povrchu,“ nešetří nadšením projektový vědec mise Cassini v ESA Nicolas Altobelli.

Mise Cassini-Huygens je společným projektem NASA, ESA a ASI (což je Italská kosmická agentura). Misi pro vědecké ředitelství NASA ve Washingtonu DC řídí Laboratoř tryskových pohonů v Pasadeně (což je divize Kalifornského technologického institutu). Družicová část sondy Cassini byla navržena, vyvinuta a postavena v Laboratoři tryskových pohonů. Zde také vzniklo (ve spolupráci s ASI) radarové vybavení. O jeho využití se podílejí pracoviště v USA a několika evropských zemích.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril