Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Směr Země

Směr Země

16.5.2013

Směr Země

Vědci zkoumající naši mateřskou hvězdu se stali umělci, když vytvořili tento unikátní portrét sluneční mířící přímo na Zemi.

Snímek je založený na datech získaných sluneční observatoří SOHO, kterou společně provozují ESA a NASA. Pořízený byl při výtrysku koronální hmoty ve chvíli, kdy byl velký oblak zmagnetizované plazmy vyvržený ze sluneční atmosféry a vydal se směrem k Zemi.

Snímek byl pořízený v extrémním ultrafialovém spektru a zachycuje nejen samotný sluneční kotouč, ale také jeho okolí a především bouři zvedající se ze slunečního povrchu.

Dva výrazně světlé regiony na slunečním kotouči odhalují aktivní regiony s výrazným magnetickým polem. Vlevo je pak vidět oblast hustšího a chladnějšího plynu, která se vine jako had po povrchu Slunce.

V důsledku techniky zpracování obrazu scéna vytváří dojem rychlých změn s tím, jak se sluneční bouře rozrůstá na všechny strany od Slunce a vydává se směrem k nám.

Použitá technika průběžných rozdílů („running difference“) počítá s postupným pořizováním snímků a jejich následným porovnáním tak, že nejsilnější a nejvýraznější útvary jsou izolovány a zvýrazněny.

Podotýkáme, že sluneční disk není v přesném poměru k pozadí snímku. Fotografie z observatoře SOHO jsou totiž obvykle zobrazovány s mezerou zhruba tří slunečních poloměrů kolem: je tak blokováno intenzivní světlo ze Slunce, aby bylo možné spatřit drobné detaily v koroně.

Výtrysky koronální hmoty jako tento zobrazený vyvrhují miliardy tun hmoty ze Slunce rychlostí miliónů kilometrů za hodinu. V okamžiku, kdy tato konkrétní erupce o dva dny později zasáhla Zemi, měla šířku již padesát miliónů kilometrů.

Snímek je součástí souboru SOHO „Slunce jako umění“ z roku 2002.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.