Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Rusko zasáhl asteroid

Rusko zasáhl asteroid

18.2.2013

Rusko zasáhl asteroid Kosmický balvan o průměru několika metrů explodoval v zemské atmosféře v pátek 15. února 2013 zhruba v 3:15 h GMT nad ruským městem Čeljabinsk. Četná zranění a rozsáhlé materiální škody nám připomněly, že to, co se děje ve vesmíru, se bezprostředně týká každého z nás.

Zatímco přesné informace o rozměru, hmotnosti a složení objektu budou teprve potvrzeny, nahrávky ukazují, že ohnivá koule a exploze byla způsobena tělesem o průměru několika metrů. K rozpadu došlo ve výšce desítek kilometrů nad zemským povrchem.

Při takovéto události, kdy je vzdálenost exploze objektu od Země menší než zhruba deset kilometrů, může vzniklá rázová vlna způsobit poškození objektů na Zemi: především roztříštění oken. Předpokládá se, že úlomky z objektu budou nalezeny dodatečně.

„Stávající informace, které zatím nejsou kompletní ani potvrzení, ukazují, že šlo o malý asteroid,“ uvádí vedoucí kanceláře věnující se blízkozemním objektům v ESA Detlef Koschny. Zde má na starosti program SSA (Space Situational Awareness).

„S dnes dostupnými technickými prostředky přitom není možné něco podobného předpovídat. Jediné, co můžeme říci s téměř absolutní jistotou je, že událost nemá žádnou vazbu na průlet asteroidu 2012 DA14.“

Asteroid 2012 DA14 uskutečnil ve stejný den v 19:27 h GMT (20:27 h středoevropského času) blízkým a ostře sledovaný průlet u Země.

Vyhledávání objektů, které se dostávají do bezprostřední blízkosti naší planety a které jsou dostatečně velké, aby při nebo po průletu naší atmosférou způsobily škody, je hlavním úkolem programu SSA pod patronací ESA.

Kromě vlastního průzkumu prováděného pomocí pozemní optické stanice ve španělské Tenerife má program SSA uzavřenu celou řadu partnerství s evropskými i mezinárodními organizacemi pro sledování asteroidů.

V rámci programu SSA jsou také sponzorovány skupiny astronomů v celé Evropě, které následně provádí průzkum za pomocí vlastního vybavení nebo využívají pozorovací čas právě na teleskopu v Tenerife. Projekt SSA získané informace včetně parametrů drah asteroidů, detailech o blízkých průletech pravidelně zveřejňuje.

„Dnešní událost je důrazným připomenutím toho, že skutečně potřebujeme vynakládat nepřetržité úsilí na pozorování a objevování blízkozemních objektů,“ připomíná ředitel pilotovaných letů a operací ESA Thomas Reiter.

„V rámci programu SSA vyvíjíme systém automatických optických dalekohledů, které mohou detekovat asteroidy a další objekty obíhající kolem Slunce.“

Ve spolupráci s pozorovateli na celém světě je cílem ESA detekovat objekty větší než 40 m nejméně tři týdny před nejtěsnějším přiblížením k Zemi.

K dosažení tohoto cíle nyní ESA, evropský průmysl a partnerské agentury vyvíjejí systém plně automatizovaných metrových dalekohledů, který bude schopen provést kompletní prohlídku oblohy každou noc.

Kromě ruských médií, která reagovala okamžitě, převzala snímky poškození v Čeljabinsku a jeho okolí média na celém světě. Informovala také o množství zraněných.

„Chtěl bych vyjádřit naše nejhlubší sympatie s těmi, kdo byli zásluhou této události v Rusku zraněni nebo utrpěli materiální škody,“ dodává Thomas Reiter.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril