Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Rentgenové snímky: od velkých černých děr po nepatrné viry

Rentgenové snímky: od velkých černých děr po nepatrné viry

25.3.2013

Rentgenové snímky: od velkých černých děr po nepatrné viry Kamery navržené pro fotografování černých děr nyní zkoumají zcela nový svět: pomáhají nám zblízka si prohlédnout viry přímo zde na Zemi. Tím otevírají dveře pro řešení mnoha lékařských otázek.

Tyto kosmické kamery otevírají nové hranice v životních vědách zkoumáním ultrarychlých fyzikálních, chemických a biochemických procesů na atomární úrovni. Díky tomu získávají čisté obrázky struktur, jako jsou viry nebo proteiny.

Kamera odvozená z kosmické rentgenové kamery nyní pořídila první snímky viru Mimi, který je největším a nejkomplexnějším dnes známým virem. Analýza tohoto složitého viru může vrhnout světlo na základní otázky vývoje virů a, možná, původu života.

Výzkumníci z britské University of Leicester vyvinuli speciální rentgenové kamery pro družici ESA XMM-Newton počátkem devadesátých let minulého století.

„ESA zafinancovala opravdu mnoho počáteční práce na tvorbě detektorů rentgenových paprsků,“ uvedla Karen Hollandová, ředitelka společnosti XCAM. Ta byla založena v roce 1995 při místní univerzitě s cílem využít a prodat tyto pokročilé techniky.

Pro snímkování kosmického rentgenového záření je zapotřebí komplexní technologie: to je totiž generováno extrémně horkými objekty nebo ze silných magnetických či gravitačních polí.

„Věci jako černé díry jsou přitom právě tím, co s touto technologií hledáte,“ poznamenává Karen Hollandová.

„Aby bylo možné vytvořit snímek ve vesmíru, potřebujete zpravidla hodně detektorů, takže hlava mechanické kamery na družicovém rentgenovém teleskopu je opravdu velmi komplikovanou záležitostí. Musí udržet a manipulovat s detektory v jednom poli, stejně jako musí být velmi lehká.“

„Vše musí být postaveno tak, aby oblast kolem detektorů zůstala extrémně čistá – a vše musí pracovat v podmínkách kosmického vakua.“ Stejně tak je k řízení a provozování detektorů vyžadována speciální elektronika.

Poté, co tyto technologie vyvinuli pro rentgenovou kameru na observatoři XMM-Newton, zjistili výzkumníci, že získané znalosti mohou být využité v celé řadě pozemských aplikací.

Kromě vysoce přesných mechanických kamer společnost XCAM vyvinula nový typ rentgenové kamery, který nabízí lepší snímky v pozemských aplikacích – má méně pixelů, ale větší rozlišení.

Výsledkem je, že společnost XCAM byla schopna dodat kamery pro laser X-ray Free Electron Laser ve středisku DESY German Electron Synchrotron v německém Hamburgu, s jehož pomocí jsou získávané mimořádně kvalitní snímky virů. Pochopení struktury virů může vést k vývoji kvalitnějších léků a zdravější populaci.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.