Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Poslední pohled na legendu

Poslední pohled na legendu

10.7.2013

Poslední pohled na legendu

Drobná tečka viditelná na rozmazané hvězdné obloze je jedním z posledních pohledů z pozemských observatoří na legendární observatoř ESA Herschel.

Ta strávila přes tři měsíce pořizováním dechberoucích snímků vesmíru v infračerveném spektru elektromagnetického záření, ale letos v dubnu spotřebovala veškeré své zásoby chladícího média (hélia) a tím ukončila svá vědecká pozorování.

Poté s observatoří provedl řídicí tým celou sérii technických zkoušek. Následovala řada zážehů motorů, které odeslaly družici Herschel z místa kolem bodu L2 ve vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů od Země na heliocentrickou dráhu. V červnu pak byla observatoř definitivně vypnuta.

Následné sledování observatoře zajistily pozemní stanice ESA stejně jako amatérští astronomičtí pozorovatelé.

Na konci června, už v době, kdy se Herschel neodvolatelně vzdaloval od Země, pořídili astronomové Nick Howes a Ernesto Guido z hvězdárny Remanzacco na Havaji pomocí dvoumetrového teleskopu Faulkes Telescope North tento snímek družice.

Pozorování přitom představovala nemalou výzvu, protože závěrečné manévry provedené řídicím týmem ESA přivedly observatoř na mírně odlišnou dráhu, než bylo vypočítáno na základě dostupných dat.

Jak je ale vidět na tomto obrázku, snímkování proběhlo úspěšně. Pozice observatoře Herschel je označena dvěma čárkami vpravo od středu obrázku. Hvězdy přitom vypadají jako rozmazané proužky, protože astronomové primárně sledovali pohyb družice napříč oblohou.

Nová oběžná dráha přivedla observatoř Herschel na dráhu kolem Slunce, po níž se dostane do blízkosti Země znovu za zhruba třináct let.

Stanovení přesné trajektorie letu již dnes je přitom velmi důležité, protože s narůstající vzdáleností bude Herschel čím dál hůře viditelný a obtížně sledovatelný.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.