Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Po deseti letech práce je experiment Microgravity Science Glovebox stále ve vynikající kondici

Po deseti letech práce je experiment Microgravity Science Glovebox stále ve vynikající kondici

7.9.2012

Po deseti letech práce je experiment Microgravity Science Glovebox stále ve vynikající kondici Návrh a provoz nějakého zařízení pro kosmické prostředí (a v něm) je tvrdá práce sama o sobě – a když už hovoříme o deseti letech práce, je řeč o skutečně kvalitní věci. V daném případě o experimentu ESA MSG (Microgravity Science Glovebox, Mikrogravitační vědecký kontejner s rukavicemi), který už deset let pracuje na Mezinárodní kosmické stanici.

Tento „Glovebox“ je uzavřeným prostorem, který umožňuje kosmonautům provádět celou širokou paletu experimentů, jež by jinak představovaly nebezpečí pro jejich zdraví. Jeho velký a univerzální pracovní prostor je přístupný skrze speciální dvířka a kosmonauti manipulují s předměty pomocí pevnější a bezpečnější verze kuchyňských rukavic. Ty jsou podobné rukavicím, se kterými se pracuje s nebezpečnými materiály nebo organismy zde na Zemi.

Glovebox, který vyrobila firma Astrium v Brémách (Německo), používá standardní vědecký box, které jsou na kosmické stanici. Dorazil na ISS v průběhu činnosti páté základní posádky v roce 2002 a od té doby je v provozu.

Zařízení dosud bylo v provozu 12 tisíc hodin během 24 různých experimentů, které připravila ESA i NASA. Jde o rekordní objem práce pro jakékoliv výzkumné zařízení na ISS.

Tlak uvnitř Gloveboxu může být udržovaný na nižší úrovni, než je na palubě kosmické stanice, takže pokud by došlo k porušení schránky, tak jakékoliv chemické znečištění, malé částice nebo třeba plameny jsou bezpečně zapouzdřené uvnitř.

Tato technologie například umožnila kosmonautům testovat různé způsoby bezpečného zvládání ohně ve vesmíru. V Gloveboxu založili požár, u něhož si byli jistí, že se nebude šířit, a pak mohli testovat dosud nevyzkoušené metody jeho likvidace v kosmické lodi.

Zařízení Glovebox bylo použito v mnoha oblastech vědy, počínaje studiem materiálů přes fyziku kapalin. Díky tomu byla nashromážděna data, která pomohla navrhovat bezpečnější brzdící systémy nebo zlepšit výrobu lehčích a pevnějších železných slitin.

Navzdory své dlouhé aktivní životnosti se Microgravity Science Glovebox nechystá na zasloužený odpočinek. Původně sice bylo plánováno, že by se vrátil v letošním roce na Zemi, ale NASA se rozhodla využívat toto zařízení nejméně do roku 2020 – a modernizovat ho za plného provozu přímo na ISS.

Systém má být nyní modernizovaný, aby na něm mohly probíhat experimenty se živými organismy. Součástí vylepšení bude vybavení vědecké laboratoře novými biologickými filtry, novým typem rukavic a ultrafialovým dekontaminačním systémem na podporu biologických experimentů.

Záznamový systém bude vybavený novými kamerami pracujícími ve vysokém rozlišení a monitory. Tento společně s větší kapacitou paměti umožní vědcům na Zemi získat představu o uskutečněných experimentech v nebývalých detailech. Vybavení potřebné k modernizaci zamíří na Mezinárodní kosmickou stanici v roce 2013.

Vedoucí oddělení využití kosmické stanice v ESA Martin Zell poznamenává: „Naše spolupráce s NASA na tomto projektu fungovala naprosto úžasně. Kromě čtrnácti experimentů ESA tak v zařízení proběhla také celá řada pokusů NASA. Proběhly stovky běhů pokusů, během nichž Glovebox získal ohromné množství vědeckých dat s ohromným potenciálem využití zde na Zemi. Myslíme si, že podobně cenná data nám přinesou i experimenty, které jsou nyní v přípravě.“

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril