Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Observatoř Gaia dorazila do Francouzské Guayany

Observatoř Gaia dorazila do Francouzské Guayany

4.9.2013

Observatoř Gaia dorazila do Francouzské Guayany Observatoř ESA Gaia určená ke sledování miliardy hvězd se vydala na svoji poslední velkou pozemskou cestu, když se přesunula z Toulouse do Francouzské Guayany. Gaia bude koncem letošního roku vypuštěna z evropského kosmodromu v Kourou na pětiletou misi, během níž má s nebývalou přesností mapovat hvězdy v Mléčné dráze.

Observatoř Gaia, kterou postavila firma Astrium, se vydala přes oceán na palubě těžkého nákladního letadla Antonov An-124 dne 22. srpna ve 20:00 h z letiště v Toulouse. Druhý den nad ránem dosedla v Cayenne, hlavním městě Francouzské Guayany. Následně byla nákladním automobilem dopravena na kosmodrom, který se od Cayenne nachází 64 kilometrů.

„Toto je velmi důležitý den pro misi Gaia a stejně tak pro všechny zapojené týmy. Ty roky tvrdě pracovaly, abychom se dostali právě tam, kde jsme dnes,“ prohlásil projektový manažer mise ESA Gaia Giuseppe Sarri. „Příjezd do Kourou a začátek předstartovní přípravy je velkým mezníkem.“

Hlavním cílem mise observatoře Gaia je vytvoření extrémně přesné trojrozměrné mapy naší galaxie – Mléčné dráhy – opakovaným sledováním miliardy hvězd. Díky tomu bude možné stanovit jejich přesnou pozici ve vesmíru a pohyb v něm.

Přitom miliarda hvězd je přibližně jedno procento všech hvězd, které jsou v Mléčné dráze – ovšem poskytuje dostatečně reprezentativní vzorek, na kterém je možné studovat vlastnosti celé galaxie. Gaia bude pozorovat hvězdy z oběžné dráhy kolem Slunce nedaleko místa známého jako Langrangianův bod L2 zhruba 1,5 miliónu za Zemí.

K dalším pozorováním bude patřit vyhodnocování důležitých vlastností každé hvězdy včetně teploty, svítivosti a složení.

Výsledek sčítání umožní astronomům lépe pochopit vznik a vývoj naší galaxie.

Gaia má také odhalit desítky tisíc dříve neviděných objektů včetně asteroidů v naší sluneční soustavě, planet u blízkých hvězd a vybuchujících hvězd – supernov – v okolních galaxiích.

Giuseppe Sarri, který doprovodil observatoř Gaia na palubě letounu Antonov, uvedl, že cesta z Evropy do Jižní Ameriky proběhla hladce. „Nyní jsou před námi týdny závěrečné přípravy, které provedeme se stejnou pečlivostí a zaujetím, jaké všechny týmy předvedly již během výroby družice.“

Koncem srpna dopravil z Toulouse do Cayenne druhý Antonov 124 sluneční štít družice Gaia a většinu pozemního vybavení. Poté budou všechny nezbytné součásti kosmického i pozemního segmentu ve Francouzské Guayaně, odkud je na konec letošního roku připravováno vypuštění do vesmíru.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.