Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Kterak postavit lunární základnu s pomocí 3D tisku

Kterak postavit lunární základnu s pomocí 3D tisku

26.2.2013

Kterak postavit lunární základnu s pomocí 3D tisku Výstavba lunární základny může být mnohem jednodušší, než se zdá – pokud bychom využili 3D tiskárnu a místní zdroje. Průmyslové firmy pod vedením renomovaných architektů z kanceláře Foster + Partners spojily své síly s ESA, aby otestovaly využitelnost 3D tisku ve spojení s lunárním regolitem.

„Pozemní technologie 3D tisku dokážou vytvářet celé komplikované struktury,“ vysvětluje vedoucí celého projektu v ESA Laurent Pambaguian.

„Náš průmyslový tým zjišťoval, zdali by bylo něco podobného využitelné pro postavení lunární základny.“

Foster + Partners navrhli hmotnostně úsporný „řetězový“ dóm s buňkově strukturovanou stěnou chránící proti mikrometeoritům i kosmické radiaci. A navíc nabízí přetlakový nafukovací kryt, který chrání kosmonauty.

Dutá uzavřená buněčná struktura stěny – připomínající ptačí kosti – nabízí příznivý poměr pevnosti a hmotnosti.

Základní návrh byl stejně tak odvozený od vlastností 3D tiskem zpracované lunární horniny, která během demonstrace technologie zpracovala 1,5 tuny těžké bloky.

„3D tisk nabízí prostředky pro zajištění lunárního osídlení s omezenou logistikou ze Země,“ vysvětluje Scott Hovland z týmu pilotovaných letů ESA.

„Tyto nové možnosti, které naše práce otevírá, by měly být zváženy mezinárodními kosmickými agenturami jako součást stávajícího vývoje společné průzkumné strategie.“

„Máme zkušenosti s návrhem struktur pro extrémní klimatické podmínky na Zemi stejně jako s využitím přínosů, které nabízí místní a udržitelné materiály,“ poznamenává Xavier De Kestelier z modelovací skupiny Foster + Partners. „Naše lunární základna sleduje podobnou logiku.“

3D tiskárnu se soustavou nanášecích trysek o rozpětí 6 metrů, které stříkaly roztok na materiál podobný písku, dodala britská firma Monolite.

3D „výtisky“ jsou tvořeny vrstvu po vrstvě: společnost typicky používá své tiskárny pro tvorbu soch a stejně tak pracuje na tvorbě umělých útesů, které pomáhají chránit pláže před silným vlnobitím.

„Nejprve potřebujeme promíchat simulovaný lunární materiál s oxidem hořečnatým. Tím se stane ´papírem´, se kterým můžeme tisknout,“ vysvětluje zakladatel společnosti Monolite Enrico Dini.

„Následně použijeme zpevňující sůl, která zajistí, že výsledný materiál je pevný jako kámen.“

„Naše stávající tiskárna staví rychlostí 2 m za hodinu. Typ, na kterém aktuálně pracujeme, může dosáhnout rychlosti 3,5 m za hodinu. Díky tomu by bylo možné celou budovu postavit za pouhý týden.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.