Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Inovativní zařízení pro sledování vegetace je na palubě družice Proba-V ve vesmíru

Inovativní zařízení pro sledování vegetace je na palubě družice Proba-V ve vesmíru

16.5.2013

Inovativní zařízení pro sledování vegetace je na palubě družice Proba-V ve vesmíru

Flotila družic pro dálkový průzkum Země pod vlajkou ESA přivítala nováčka: satelit Proba-V. Jedná se o inovativní miniaturizovanou observatoř schopnou sledovat vegetaci v globálním měřítku. Její pozorování poskytnou výzkumníkům, pedagogům i studentům nová data a snímky, které pomohou lépe pochopit naše životní prostředí.

Písmeno „V“ v názvu družice představuje zkratku z Vegetation, vegetace. Data o vegetaci ukazují na různé typy zemního pokryvu nebo na různé druhy rostlin, a to včetně obilovin. Tímto způsobem je také možné sledovat jejich kvalitu: stejně jako je možné odhalovat zásoby vody nebo místa zasažená požárem.

Družice Proba-V bude poskytovat snímky zemského pokryvu na všech kontinentech prakticky každý den. Tato data pak budou zpracovávána s ohledem na studování vlivu klimatu na vegetaci, řízení vodních zdrojů, monitorování zemědělství a odhadování potravinové bezpečnosti na celé planetě, zvláště pak v nejméně rozvinutých oblastech.

Kromě toho, že se stane základním pracovním nástrojem mnoha výzkumníků, budou data a snímky z této i dalších misí ESA využívány pedagogy a studenty ke studiu celé řady okruhů jako jsou otázky týkající se vody a života na Zemi, změn životního prostředí, počasí, klimatu, urbanizace, globálních katastrof apod.

Využití satelitních snímků přibližuje studenty reálnému a modernímu vědeckému výzkumu – a zároveň představuje silný nástroj, jak je inspirovat a motivovat je v oblasti studia vědy, techniky, inženýrství a matematiky. A snad je nasměrovat i ve volbě budoucího povolání.

Portál ESA Eduspace nabízí pedagogům využití dat z misí dálkového průzkumu Země v rámci předpřipravených projektů a cvičení (např. případové studie). Je to bohatý didaktický materiál a stejně tak je to zdroj nápadů na to, jak přinést „vesmír“ do škol.

Nyní ESA nabízí několik nových případových studií týkajících se vegetace. Do budoucna je doplní pozorování z družice Proba-V, která se stane jejich neocenitelným zdrojem. A zároveň pomůže zlepšit povědomí studentů o vědecké práci a pomůže jim lépe pochopit svět, ve kterém žijeme.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril