Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články HYDRONAUT DEEPLAB - Podpořte ambiciózní český projekt unikátní podvodní vědecké laboratoře

HYDRONAUT DEEPLAB - Podpořte ambiciózní český projekt unikátní podvodní vědecké laboratoře

21.11.2013

HYDRONAUT DEEPLAB - Podpořte ambiciózní český projekt unikátní podvodní vědecké laboratoře

V současné době finišuje kampaň na získání prostředků pro realizaci ambiciózního a zajímavého projektu HYDRONAUT, jehož cílem je vytvoření unikátní podvodní vědecké laboratoře pro výcvik kosmonautů, potápěčů a záchranářů.

Nápad na stavbu této unikátní podvodní laboratoře se zrodil před třemi lety v hlavě konstruktéra a profesionálního potápěče Matyáše Šandy. Původní záměr projektu byl ale trochu odlišný. Cílem mělo být vytvoření výcvikového a výzkumného centra pro potřeby Evropské kosmické agentury, postupem času si však šéfkonstruktér Šanda začal uvědomovat, že záběr možného využití Hydronautu může být mnohem širší (výcvik potápěčů, záchranářů, specialistů, pomocná stanice pro záchranné operace pod vodní hladinou, studium vlivu izolovaného prostředí na lidský organismus a psychiku, testování zařízení a vybavení, aj.).

Bez jakýchkoliv grantů a dotací, pouze s obrovským úsilím Matyáše Šandy a jeho známých, tak během uplynulých tří let vznikl v Radotíně u Prahy první prototyp laboratoře HYDRONAUT DEEPLAB, jehož první ostré nasazení je plánováno na rok 2014. Plánovaná mise s názvem „Na týden k asteroidu“, která se bude odehrávat cca 30m pod vodní hladinou, bude mít za úkol prověřit především vliv uzavřeného prostředí pod vysokým tlakem na psychiku a fyziologii zúčastněných členů posádky. Dále pak mise ověří funkčnost konceptu a poskytne důležitou zpětnou vazbu pro jeho budoucí vývoj. Následně Matyáš Šanda plánuje stavbu větší ponorné kabiny, která svými parametry bude odpovídat modulu Mezinárodní kosmické stanice Node 3. Tu by mohla využívat právě např. Evropská kosmická agentura pro trénink svých astronautů.

 

Pokud se o projektu chcete dozvědět více a získat informace, jak projekt podpořit, navštivte stránky hydronaut.eu či web www.startovac.cz.

 
 
Zdroje:
www.startovac.cz
www.lidovky.cz
www.armadninoviny.cz

 

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.