Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Vybrané aktuality a články Družice zabalené jako sardinky

Družice zabalené jako sardinky

12.11.2013

Družice zabalené jako sardinky

Složitý úkol uložení kompletní trojice družic mise Swarm na startovní adaptér je dokončený. Jedná se o významný mezník na cestě ke startu nejnovější mise ESA pro dálkový průzkum Země. S jejím startem se aktuálně počítá 22. listopadu.

Družice Swarm budou měřit sílu a směr magnetických a elektrických polí v okolí Země. Cílem pozorování je porozumět individuálním zdrojům magnetického pole – a u každého z nich stanovit jeho jedinečné vlastnosti v prostoru a čase.

To nám poskytne vhled do mnoha přírodních procesů: od těch, k nimž dochází hluboko v nitru naší planety, až ke kosmickému počasí, které má na svědomí sluneční činnost. Což v konečném důsledku pomůže hlubšímu pochopení toho, proč se magnetické pole Země oslabuje.

Trojice identických družic je na ruském kosmodromu Pleseck už od poloviny září. Jako součást předstartovní kampaně prošel každý satelit sérií náročných zkoušek a na jejich závěr byl natankován.

Poslední týden přitom inženýři a technici na kosmodromu strávili opatrným připojováním trojice družic na speciálně vyrobený vypouštěcí adaptér. Ten je částí horního stupně nosné rakety a drží satelity při sobě pod aerodynamickým krytem během cesty do vesmíru. Pro úspěch mise je přitom kritické, aby se všechny tři satelity uvolnily z adaptéru v jednom okamžiku.

Ovšem vzhledem k malému prostoru pod aerodynamickým krytem šlo o téměř hodinářskou práci: družice jsou od sebe vzdálené pouze jednotky centimetrů.

Zvláště umístění třetí – poslední – družice na adaptér představovalo velkou výzvu. Technici s ní museli manévrovat nesmírně opatrně tak, aby nedošlo k poškození dvou již dříve na konstrukci umístěných.

„Je to opravdu dobrý pocit vidět všechny tři družice Swarm uložené bezpečně na adaptéru,“ dodává k tomu manažer předletové přípravy v ESA Bruno Bergaglio.

„Při umisťování na adaptér museli technici prokázat vysokou míru obratnosti a schopnosti provádět s nestandardním nákladem delikátní manévry.“

„Několik týmů pracovalo skutečně velmi tvrdě na tom, aby dosáhly tohoto milníku. Nyní už se soustředíme na další důležitý krok: zapouzdření trojice družic do aerodynamického krytu.“

Satelity mají velmi neobvyklý tvar: mají lichoběžníkový průřez s dlouhou výsuvnou tyčí, která se vyklopí po dosažení oběžné dráhy.

Sluneční baterie se nacházejí na „střechách“ družic. Ve chvíli, kdy tyto stojí k sobě namáčknuté „zády“ na adaptéru, je celá sestava chráněna antistatickou fólií. Ta kromě jiného překrývá mezi družicemi, takže se na ně nedostanou žádné znečišťující částice.

Mezitím připravuje ruská armáda nosnou raketu. Horní stupeň a aerodynamický kryt již dorazily na startovací rampu, kde se připojí k nosiči na důkladné otestování. Následně se vrátí zpět do integračního hangáru, kde bude trojice družic umístěna právě pod aerodynamický kryt.

Družice Swarm budou vyslané do vesmíru 22. listopadu ve 12:02 h GMT (13:02 h středoevropského času).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.