Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Přenosná telemedicínská zařízení pro lékaře

Přenosná telemedicínská zařízení pro lékaře

28.1.2014

Přenosná telemedicínská zařízení pro lékaře

Robustní přenosné zařízení pro sledování klíčových životních funkcí a poskytování komunikační kapacity pro lékaře, které bylo vyvinuto za podpory ESA, nabízí úžasné možnosti i v nejodlehlejších oblastech na Zemi. A to i díky satelitní komunikaci.

Zařízení Tempus Pro kombinuje diagnostiku ze standardních nemocničních monitorů základních životních funkcí s dvoucestnou komunikací. A to vše je „zabaleno“ v kompaktní, robustní a především přenosné jednotce, která může být upravena s ohledem na potřeby uživatelů.

Jednotka byla vyvinuta firmou RDT (Remote Diagnostic Technologies) z Velké Británie, přičemž měla zajištěno financování z programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).

Má konektivitu pomocí GSM (3G), WiFi, bluetooth a ethernetu, využívá navigační data GPS a je schopné předávat hlasové, obrazové nebo datové soubory stejně jako sdílet informace o GPS souřadnicích.

K jednotce přitom mohou být připojena různá externí zařízení jako digitální stetoskop, videolaryngoskop, kontaktní teploměr, sondy pro elektrokardiogram nebo ultrazvuková sonda – a to vše skrze USB port.

Ve spolupráci s firmou International SOS, což je přední světový poskytovatel zařízení pro lékařské a bezpečnostní služby na cestách, prokázala firma RDT, že jednotka spolehlivě pracuje v terénu. Nasazena byla například v Alžíru nebo Nigérii.

Organizace International SOS poskytuje lékařské a bezpečnostní služby pro firmy a velké organizace skrze rozsáhlou síť kanceláří ve 35 zemích, kde má kvalifikovaný klinický personál. Poskytuje přímou lékařskou péči podporovanou sítí asistenčních středisek s lékaři, sestrami a vyškolenými telefonisty.

„Na počátku byli účastníci k myšlence telemedicíny docela skeptičtí,“ konstatuje Doktor Arnaud Derossi z organizace International SoS. „Ale pak si je zařízení Tempus Pro rychle získalo. Na konci šestitýdenní zkušební doby už o něm hovořili jen v superlativech.“

„Klíčem k úspěchu zařízení bylo to, že je vybaveno plně funkčním a špičkovým monitorem životních funkcí. A k tomu ještě nabízí velmi užitečné komunikační vlastnosti.“

Organizace International SoS je typicky aktivní v místech s mizernými cestami a nejistou bezpečnostní situací, kde navíc letecké transporty pacientů mohou být nákladné nebo přinejmenším problematické.

„Je to častý požadavek praktika v polních podmínkách: rád by na aktuální problém znal i pohled svého kolegy. Často navíc takováto konzultace pomůže předejít třeba zbytečnému transportu pacienta,“ dodává Derossi.

Praxe ukázala, že profesionální medik se dokáže se základními funkcemi zařízení seznámit za méně než hodinu.

Pro nemediky pak RDT nabízí méně sofistikovaný model Tempus IC, který byl vyvinutý již dříve v rámci projektu ARTES – a to v letech 2006 až 08. „Tempus IC je přitom velmi úspěšný produkt,“ připomíná projektový manažer RDT Mark Williams. „Prodali jsme více než tisíc jednotek.“

Tempus IC si typicky pořizují aerolinky nebo společnosti provozující výletní plavby, protože zařízení může v případě nouze obsluhovat i nelékař. Podle Williamse je velký zájem i o nové zařízení, byť je toto zaměřeno výhradně na profesionály. Zájem je přitom z civilního i vojenského sektoru.

„Na našem projektu je pozoruhodná jedna věc,“ vysvětluje technický pracovník ESA Arnaud Runge. „A to fakt, že jsme neskončili u vývoje prototypu. Tempus Pro je totiž plně certifikované lékařské zařízení, které bylo kompletně prověřeno pro praktický provoz.“

„ESA je velmi aktivní v oblasti zdravotnictví a životních věd, takže v uplynulých deseti letech podpořila nějakých 160 projektů. Zhruba v polovině případů pak šlo o telemedicínské aplikace.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Věda a výzkum   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril