Česky English

Úvodní stránka Věda a výzkum Oblek Skinsuit pro kosmonauty najde uplatnění i na Zemi

Oblek Skinsuit pro kosmonauty najde uplatnění i na Zemi

29.1.2014

Oblek Skinsuit pro kosmonauty najde uplatnění i na Zemi

Kancelář kosmické medicíny v Evropském středisku kosmonautů ESA v současné době vede projekt, jehož cílem je pomoci kosmonautům překonat problémy se zády při pobytu ve vesmíru. A to velmi jednoduchým způsobem: oblečením si technologicky vyspělého přiléhavého oděvu, který pokrývá prakticky celé tělo.

Během poletování ve vesmíru se těla kosmonautů rychle adaptují na stav beztíže, a to často i způsobem, který není zase tak docela chtěný. Kosti a svaly zkrátka ochabují, protože mají mnohem méně práce než v podmínkách běžné gravitace.

O kosmonautech je známo, že v průběhu letu „vyrostou“ až o sedm centimetrů, protože jejich páteř se ve stavu beztíže prodlouží. Díky tomu si mnoho kosmonautů během mise stěžuje na bolesti zad. Po návratu na Zemi pak musí problém řešit intenzivním cvičením, které vrátí jejich těla do správné kondice. Po misi má totiž kosmonaut čtyřikrát větší šanci na vyhřeznutí ploténky, než za běžných podmínek.

Oblek Skinsuit je na míru vytvořený overal se speciálně navrženým dvoucestným popruhem určeným v podmínkách absence gravitace ke stačování těla od ramen až po chodidla stejnou silou, jaké musí čelit na Zemi. Stávající prototypy jsou vyrobeny ze spandexu (známější je jako elastan či lycra), ale zároveň jsou testovány i nové materiály.

„Velkou výzvou je příprava obleků tak, aby padly jako ulité,“ vysvětluje vedoucí týmu lékařských projektů ve výcvikovém středisku kosmonautů ESA Simon Evetts. „Potřebujeme vytvořit oblek, který je zároveň maximálně přiléhavý pro příjemné nošení, ale který zároveň působí správnou silou na správných místech.“

Kancelář kosmické medicíny ESA na projektu spolupracuje s univerzitami Kings College v Londýně a Massachusetts Institute of Technology v USA. Prvním, kdo si oblékne prototyp obleku, bude kosmonaut ESA Andreas Mogensen: během své mise v roce 2015 bude oblek hodnotit z pohledu funkčnosti.

Oblek Skinsuit má přitom potenciál nejen pro kosmonauty, ale také pro ryze pozemské aplikace. „Pokud se technologie ukáže funkční ve vesmíru, může i na Zemi pomoci starším lidem stejně jako těm, kdo mají problémy třeba se zády,“ vysvětluje Simon.

„Kromě toho může technologie Skinsuit pomoci vylepšit návrat do života třeba po mozkové obrně. ”

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Věda a výzkum   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.