Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Země z vesmíru: město moudrosti

Země z vesmíru: město moudrosti

25.10.2013

Země z vesmíru: město moudrosti

Tento snímek byl pořízený nad centrální částí Athén, hlavního a největšího města v Řecku.

Athény jsou známé jako rodiště demokracie a je to jedno z vůbec nejstarších měst na světě. Během klasického období antického Řecka byly centrem umění, filozofie a vzdělání, stejně jako domovem mnoha významných politiků, spisovatelů a filozofů.

Blízko středu snímku je známá athénská Akropole – vypínající se nad okolní město, jak je patrné ze stínu vrhaného severním směrem. Několik starobylých staveb, včetně Parthenonu, dokládá existenci řecké civilizace již více než tisíciletí.

Blízko na jihovýchodě je Diův chrám, přičemž stíny z jeho trosek jsou vidět na přilehlé trávě. Dále severovýchodně jsou Národní zahrady obklopující Zappeion. V horním levém rohu zahrad je budova řeckého parlamentu nacházející se na náměstí Syntagma.

Ve spodním pravém rohu můžeme vidět velký a bílým mramorem obložený Panathénský stadión. Původně postavený pro atlety jako součást her – konaných na počest bohyně Athény – byl v průběhu staletí přestavěn, zvětšen a modernizován. V roce 1896 hostil první moderní olympijské hry, jichž se zúčastnilo přes 240 atletů z více než čtrnácti zemí.

Součástí evropské Noci vědců je speciální akce, kterou ESA pořádala 27. září v Aténách v Národním středisku pro vědecký výzkum Demokritos.

Hlavním cílem Noci vědců je zvýšit zájem veřejnosti o evropské výzkumníky a jejich práci. Na akci ESA v Aténách se mohou lidé bez rozdílu věku seznámit se světem vědy a speciálně s kosmickými aplikacemi, a to prostřednictvím zvláštního vzkazu od kosmonauta Paola Nespoliho.

Snímek byl získaný 4. ledna 2013 s pomocí komerční družice WorldView-2.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril