Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Země z vesmíru: hora, která je jako ostrov

Země z vesmíru: hora, která je jako ostrov

24.9.2013

Země z vesmíru: hora, která je jako ostrov Na tomto snímku pořízeném družicí Kompsat-2 je zachycená známá australská hora Uluru/Ayerská skála.

Díky australské politice dvou názvů je útvar oficiálně nazývaný jako tradičním aboriginalským názvem, tak jménem později získaným.

Uluru se vypíná více než 340 metrů nad okolní poušť a má obvod přes devět kilometrů. Kromě toho, že jde o geologický zázrak, má i svou historickou hodnotu: na úpatí hory jsou k vidění staré malby. Mnoho z nich bylo vytvořeno stařešina aboriginalských kmenů, aby mladší generaci předali vědomosti o tom, jak stopovat a lovit zvěř – v podstatě je skála použitá stejným způsobem jako tabule ve třídě.

Kamenný útvar je Inselberg – což je německé označení pro „horu-ostrov“. Takto je označována významná geologická struktura, která se vypíná z okolní planiny.

Před stovkami miliónů let byla tato část Austrálie mělkým mořem. Vrstvy písku se díky tomu usadily na jeho dně a zde byly stlačené. Tyto vytvrzené horizontální vrstvy byly později vyzdviženy a nakloněny téměř o devadesát stupňů do své současné pozice. Kámen pak erodoval pomaleji, než okolní měkké vrstvy, takže monolit nakonec zůstal stát nad okolním jinak téměř rovným terénem.

Pod tímto úhlem, pod nímž viděla skálu družice, můžeme vidět tyto vrstvy, které byly dříve horizontální a nyní jsou viditelné na horní části útvaru.

Toto území v jižní části Severní teritoria je domovem mnoha zvířat včetně rudých klokanů, psů dingo, skákajících myší, vačnatců, rozličných netopýrů a více než sedmdesáti druhů plazů.

Snímek získala agentura KARI (Korea Aerospace Research Institute) s pomocí satelitu Kompsat-2 15. září 2011.

ESA podporuje družici Kompsat jako misi třetí strany (Third Party Mission). To znamená, že pro ni poskytuje pozemní infrastrukturu a znalosti k získání, zpracování a distribuci dat k uživatelům.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril