Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Výzva pro média: Start první družice série Sentinel v rámci evropského programu pro životní prostředí a bezpečnost „Copernicus“

Výzva pro média: Start první družice série Sentinel v rámci evropského programu pro životní prostředí a bezpečnost „Copernicus“

26.3.2014

Výzva pro média: Start první družice série Sentinel v rámci evropského programu pro životní prostředí a bezpečnost „Copernicus“

Sentinel-1A, první z rodiny družic programu Copernicus, bude vypuštěna z evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guayaně dne 3. dubna 2014 v 23:02 (SELČ). Vývoj řady družic Sentinel pro program Copernicus zajišťuje Evropská kosmická agentura (ESA). Sentinely budou poskytovat družicové snímky, které se budou klíčovým zdrojem dat služby, které bude Copernicus poskytovat.

V den startu zve ESA zástupce zainteresovaných médií do operačního střediska ESA ESOC v německém Darmstadtu, odkud mohou start družice Sentinel-1A sledovat v přímém přenosu a zúčastnit se přidružené tiskové konference. Celý start bude také dostupný on-line skrze internetový portál ESA.

První ze série družic, Sentinel-1A, bude poskytovat radarové snímky za jakéhokoliv počasí pro potřeby reakce na přírodní katastrofy, sledování moří i pevnin, občanské bezpečnosti, studií klimatu a řady dalších navázaných aplikací.

Účel programu Copernicus a poskytování důležitých informací zdarma

Účelem programu je zajištění bezplatného přístupu k včasným a spolehlivým informacím z oblasti životního prostředí. Poskytovaná data, shromaždovaná pomocí série stávajících a plánovaných družic, stejně tak, jako množstvím pozemních senzorů, pomohou nejen k pochopení fungování ekosystému celé Země, ale budou i nezbytným podkladem pro rozhodování a koordinování záchranných prací po přírodních i umělých katastrofách, jako jsou povodně, bouře, zemětřesení nebo únik nebezpečných látek či humanitární krize. Porozumění přírodním procesům a vztahům mezi člověkem a jeho životním prostředím je pro civilní bezpečnost klíčové. Program Copernicus je zároveň příspěvkem Evropské unie do celosvětového programu pozorování Země GEOSS.

Družice Sentinel-1A je výsledkem úzké spolupráce mezi ESA, Evropskou komisí, řadou evropských průmyslových subjektů, poskytovatelů služeb a uživatelů dat. Na projektu se podílelo okolo 60 společností v čele s Thales Alenia Space a Airbus Defence and Space.

K problematice programu Copernicus se bude ve dnech 10.-11. června 2014 konat na půdě ministerstva dopravy „3. české uživatelské fórum Copernicus“, více informací a registrační formulář naleznete zde.

Více informací o programu Copernicus naleznete zde, původní výzvu pro média pak zde.

ESA je mezinárodní vládní organizace, jejímž účelem je zajišťovat a podporovat spolupráci mezi členskými státy v oblasti kosmického výzkumu a technologií za výlučně mírovými účely a vývoj aplikací kosmických systémů. ESA zajišťuje implementaci projektů do reálného uživatelského prostředí prostřednictvím své průmyslové politiky, a slouží tak jako významný nástroj k posilování mezinárodní spolupráce v oblasti kosmických aktivit nejen mezi členskými státy ESA, ale i mezi ESA a třetími stranami. ČR je členským státem ESA od roku 2008 a doposud v rámci jejich činností uzavřela více než 120 kontraktů s konsorcii s českou účastí. Od svého vstupu se ČR účastní i programu zaměřeného na výstavbu kosmické komponenty Copernicus.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Evropská kosmická agentura | Pozorování Země | Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril