Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Testování zařízení pro globální sledování vegetace na sondě ESA Proba-V

Testování zařízení pro globální sledování vegetace na sondě ESA Proba-V

12.2.2013

Testování zařízení pro globální sledování vegetace na sondě ESA Proba-V Mikrosatelit ESA Proba-V nyní prochází závěrečnou kompletací a je uprostřed testování, která má zajistit, že bude plně připravený pro kosmický let. Miniaturní zařízení pro dálkový průzkum Země, které je určeno k provedení globálního snímkování zemské vegetace každé dva dny, má být vysláno do vesmíru letos v dubnu.

Testování probíhá ve specializované zařízení společnosti Intespace ve francouzském Toulouse. Týká se simulací speciálních podmínek, které budou během startu Proba-V stejně jako v podmínkách vakua a teplotních extrémů na oběžné dráze.

Zkoušky probíhají po dokončení montáže družice provedené firmou QinetiQ Space v továrně v Kruibeke (Belgie), k níž došlo minulý měsíc.

Výroba satelitu byla komplexní operací. Ačkoliv je menší než jeden metr krychlový, nese širokoúhlý teleskop ke svému hlavnímu přístroji dálkového průzkumu Země, pár radiačních senzorů, experiment s konektorem optických kabelů, prototypem rádiového přijímače postaveného na polovodiči GaN (Gallium Nitride) a testovací přijímač mající za úkol sledovat letící se letadle kolem celého světa.

Takovýto „zhuštěný“ náklad je standardem pro družice ESA řady Proba: jejich cílem je testování slibných evropských technologií. Zvláště malé společnosti totiž mají se svými nápady a technologiemi jen omezený přístup do vesmíru.

Mise Proba-V každopádně znamená odklon od předchozích čistě technologických demonstrátorů Proba-1 (2001) a Proba-2 (2009). Oba se později staly operačními misemi poté, co se ukázalo, že jejich přístrojové vybavení je plně funkční.

Tentokrát představuje Proba-V částečně operační misi již od samého začátku: na její výstupy čeká celosvětová komunita uživatelů.

Písmeno „V“ v názvu družice představuje zkratku pro Vegetation: družice totiž nese miniaturizovanou verzi senzoru z francouzské plnohodnotné družice Spot-5. Díky tomu by mohla pokračovat dosavadní patnáctiletá nepřerušená pozorování, která se datují až k misi Spot-4 do roku 1998.

Celosvětově mají produkty Vegetation více než deset tisíc uživatelů - a jejich data se podílela na stovkách vědeckých prací.

Navzdory tomu, že je menší než původní přístroj Vegetation, přístroj na družici Proba-V nabízí srovnatelné spektrální rozlišení a třikrát lepší prostorové rozlišení.

Kromě mnoha dalších prvenství spojených s touto misí, ponese družice Proba-V rádiový zesilovač založený na polovodičích GaN. Ty jsou často označované za nejslibnější polovodič od doby křemíku, přičemž nabízí mnohem vyšší energetickou průchodnost a odolnost vůči radiaci.

Proba-V bude také první kosmickou misí, která bude detekovat signál ADSB (Automatic Dependent Surveillance Broadcast) z letadel, čímž bude získávat přehled o celosvětové letecké dopravě.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.