Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Stíny na ledu: družice Proba-1 vyfotografovala základnu Concordia u jižního pólu

Stíny na ledu: družice Proba-1 vyfotografovala základnu Concordia u jižního pólu

14.1.2013

Stíny na ledu: družice Proba-1 vyfotografovala základnu Concordia u jižního pólu Mikrodružice ESA pro dálkový průzkum Země Proba-1 se podívala na jedno z nejosamělejších míst na Zemi: na výzkumnou základnu Concordia v samém srdci Antarktidy.

Snímek byl pořízený s pomocí kamery HRC (High-Resolution Camera): to je nejmenší kamera na nejmenší družici ESA. Tato černobílá kamera obsahuje miniaturní teleskop upravený tak, aby se vešel do družice Proba-1, jejíž celkový objem nepřesahuje jeden metr krychlový.

Dlouhé stíny vytvořené Sluncem nacházejícím se nízko nad obzorem zvýrazňují rozložení celé základny. Snímek má rozlišení pětimetrových detailů.

Stanice Concordia, která byla postavena a je provozována francouzským polárním institutem IPEV a italským Antarktickým programem PNRA, je jednou z několika permanentně obydlených základen v Antarktidě. Nachází se ve výšce 3233 metrů nad mořem, přičemž nejbližším sousedem je ruská základna Vostok vzdálená 560 km.

Tato extrémní lokalita představuje zajímavé místo pro ESA, která zde sponzoruje lékařský výzkum toho, jaký vliv má dlouhodobá izolace na posádky přezimující v naprosté okolní temnotě.

Život na Concordii je podobný životu na jiné planetě. Během zimních měsíců nemůže dorazit žádná pomoc a pohyb mimo základnu je nebezpečný: teploty totiž mohou poklesnout až na mínus 80 stupňů Celsia.

Pro základnu typické dvouválcové obytné moduly, které jsou po dobu zimy domovem základních posádek, jsou viditelné v oblasti největších stínů. Přímo na severovýchodě jsou budovy letních ubikací a na severu je viditelné místní letiště.

Na východ od hlavních obytných budov je astronomická platforma – Concordia se totiž může pochlubit jednou z nejtmavších obloh na světě – a ledovcová výzkumná oblast, kde se mj. provádí odběr podpovrchových vzorků ledovců.

Světlý bod nacházející se ještě více na východ představuje vstup do podzemního seismologického krytu, v němž se měří otřesy povrchu.

Američany postavená rádiová věž stejně jako vyhlazená cesta k ní vedoucí je viditelná v jihovýchodním rohu obrázku.

Snímek byl pořízený 24. listopadu 2012.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril