Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Sněhová pokrývka útočí na rekordně nízké hodnoty

Sněhová pokrývka útočí na rekordně nízké hodnoty

5.12.2012

Sněhová pokrývka útočí na rekordně nízké hodnoty Santa Klaus bude možná jednoho dne potřebovat ke svým saním přišroubovat kolečka: družice totiž ukazují trvale klesající množství sněhové pokrývky na severní polokouli.

Nové analýzy sněhového příkrovu viděného družicemi ukazují rekordně nízké hodnoty v Eurasii v červnu každého roku – a to již od roku 2008. Kromě toho tři z uplynulých pěti let představovaly rekordně nízkou sněhovou pokrývku také pro Severní Ameriku.

Řeč je přitom o nejmenší sněhové pokrývce od okamžiku, kdy před 45 lety začala družicová pozorování. Červnový sníh přitom ustupuje mnohem rychleji, než předpokládaly klimatické modely – a mizí ještě rychleji, než arktický mořský led v létě.

Tyto výsledky byly publikovány v říjnovém vydání magazínu Geofyzikální výzkumné listy (Geophysical Research Letters) a jsou založeny na sněhové mapě vytvořené americkým úřadem NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Jsou přitom konzistentní s úbytkem průměrné měsíční sněhové hmoty, kterou prezentovala ESA v loňském roce coby součást projektu GlobSnow.

Pozorování ukazují, že množství sněhové pokrývky na celé severní polokouli pomalu klesá. Stejně tak jarní sníh – a to zvláště ve vyšších nadmořských výškách – taje výrazně dříve.

 

Projekt GlobSnow vytvořil dlouhodobou mapu sněhového pokryvu v letech 1979 až 2012 stejně jako časové snímky zachycující sněhovou pokrývku od roku 1995 do roku 2012.

Mapy sněhové pokrývky jsou přitom prvními svého druhu pro severní polokouli, které využívají satelitní data shromážděná za více než třicet let senzory měřícími mikrovlnné emise Země.

informace o množství sněhu a jeho plošném rozmístěná jsou důležité pro sledování a pochopení sněhového sezónního pokryvu a neméně důležité pro obory, jako je klimatologie nebo hydrologie. Podobné informace přitom dokážou získat jen družice, protože jsou schopné pravidelně mapovat rozlehlé oblasti.

Kromě geofyzikálních aplikací mohou spolehlivá data o sněhovém příkrovu pomoci politikům a dalším zodpovědným činitelům při tvorbě strategií, které s těmito změnami mají počítat. Z tohoto důvodu Evropská agentura pro životní prostředí (European Environment Agency) zahrnula měření z mise GlobSnow do své nové zprávy Změna klimatu, dopady a důsledky v Evropě 2012 (Climate Change, Impacts and Vulnerability in Europe 2012).

 

„Družicemi dodané informace pro projekt GlobSnow týkající se celkové sněhové hmoty nám poskytly důležité informace při sledování změn v evropském a arktickém klimatu,“ poznamenává Hans-Martin Fuessel z Evropské agentury pro životní prostředí.

Aktuálně probíhají přípravné práce na dvouletém prodloužení projektu GlobSnow, které by mělo zajistit kontinuitu ve tvorbě informací o sněhovém příkrovu a vylepšit zpracování dat. Díky novým metodám by pak měla být znovu zpracována všechna data z první fáze projektu GlobSnow.

Evropská družice pro dálkový průzkum Země Envisat byla ztracena v dubnu 2012, takže výpadek v jejích pozorováních nyní nahrazují americké satelity NOAA: mělo by se tak dít až do roku 2014, kdy se na oběžnou dráhu vydá nová observatoř ESA Sentinel-3.

Ve dnech 4. a 5. prosince ESA a EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) spolupořádají v Německu pracovní setkání, která má za cíl vyhodnotit stávající evropské možnosti monitorování sněhového příkrovu a zhodnotit strategie budoucího vývoje.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril