Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Podepsaný kontrakt na detektor blesků pro meteorologické družice MTG

Podepsaný kontrakt na detektor blesků pro meteorologické družice MTG

28.2.2013

Podepsaný kontrakt na detektor blesků pro meteorologické družice MTG V Itálii byl podepsaný kontrakt, který znamená důležitý mezník na cestě k nové generaci evropských meteorlogických družic: na jeho základě bude dodána čtveřice nových detektorů blesků pro tyto satelity.

Zodpovědnost za vývoj detektorů blesků nyní spadá pod firmu Selex SE, která získala zakázku od hlavního dodavatele celého projektu MTG (Meteosat Third Generation, Meteosat třetí generace), jímž je společnost Thales Alenia Space (Francie).

K podpisu došlo v paláci Vecchio, což je radniční budova ve Florencii. Aktu se zúčastnil ředitel programů dálkového průzkumu Země ESA profesor Volker Liebig, generální ředitel organizace Eumetsat Alain Ratier, ředitel firmy Selex ES Fabrizio Giulianini, vedoucí meteorologické sekce italského letectva plukovník Luigi De Leonibus a viceprezident společnosti Thales Alenia Space pro pozorování a vědecké programy Patrick Mauté.

Po družicích Meteosat druhé generace představuje MTG další společný podnik mezi ESA a Eumetsatem, který zajistí kontinuitu ve špičkových meteorologických datech získávaných z geostacionární oběžné dráhy nejméně do roku 2038.

„Kontrakt potvrzuje, že program MTG je na správné cestě a s plným zapojením správných partnerů z průmyslového konsorcia,“ uvedl profesor Liebig.

Nová řada se bude skládat ze šesti družic: čtyř zobrazovacích MTG-I  a dvou průzkumných MTG-S.

Zobrazovač blesků bude poskytovat data v reálném čase o přítomnosti blesků a souvisejících jevů na celé Zemi, ve dne i v noci, s prostorovým rozlišením lepším než plus mínus deset kilometrů. Krom toho zobrazovač poskytne první plně operační detekci blesků z geostacionární oběžné dráhy ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem.

Tato schopnost nabídne včasné varování před extrémním počasím. Společně s přístrojem FCII (Flexible Combined Imager Instrument), který je souběžně vyvíjený pro družice MTG-I, bude zajištěna kontinuita dat a jejich výrazné vylepšení ve srovnání s možnostmi, které nabízí série Meteosat druhé generace. Ta je operační od roku 2002.

První zobrazovací družice MTG směřuje k vypuštění v roce 2018, zatímco první průzkumná ji má následovat o dva roky později.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.