Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Miniaturní družice bude mapovat globální vegetaci

Miniaturní družice bude mapovat globální vegetaci

5.3.2013

Miniaturní družice bude mapovat globální vegetaci Francouzské družice Spot mapují světovou vegetaci od roku 1998. Tento důležitý úkol již brzy spadne na bedra nového satelitu ESA Proba-V, který – navzdory tomu, že je jen o něco větší, než pračka – nám poskytne mimořádně ostré záběry celé zemské vegetace každé dva dny.

Podrobné sledování zdravotního stavu vegetace není klíčové pouze pro monitorování změny v přírodním prostředí, ale má také celou řadu praktických aplikací. Z nich jsou nejdůležitější ty, které jsou spojené se zemědělstvím a bezpečností potravin.

Během posledních deseti let využívalo data z oblasti vegetace, která dodávaly družice Spot-4 a Spot-5, více než 8000 registrovaných uživatelů z celého světa.

Jenže senzor na satelitu Spot-4 přestal dodávat data loni a Spot-5 má očekávaný konec životnosti v polovině roku 2014. Nadcházející mise Proba-V je proto kritická pro zajištění kontinuity informací.

Navíc po ztrátě observatoře Envisat a její kamery MERIS pomůže Proba-V přemostit mezeru v datech do doby, než se do vesmíru dostane družice Sentinel-3. Ta nese přístroj OLCI (Ocean Land Colour Instrument), který naváže na desetiletou sérii dat získaných kamerou MERIS.

Písmeno „V“ v názvu Proba-V znamená „Vegetace“. Oproti jiným misím je tu přitom zásadní rozdíl: Proba-V je výrazně drobnější. Celá družice má menší objem, než jeden metr krychlový: hlavní senzor je například šikovně miniaturizovanou verzí kamery z družice Spot-5.

Starý bonmot praví, že „dobré věci přicházejí v malých balíčcích“ – a v případě družice Proba-V platí bezezbytku. Malý satelit nese teleskop s velmi širokým úhlem záběru 2250 km: to je zhruba dvojnásobek toho, co nabízela kamera MERIS. Kromě toho bude mít třikrát lepší prostorové rozlišení, než senzory na družicích Spot.

Široký rozhled znamená, že Proba-V poskytne globální pokrytí každé dva dny a že oblasti 35 až 75 stupňů severní šířky a 35 až 56 stupňů jižné délky budou pokryté denně. Kamera bude pracovat ve čtyřech spektrálních pásmech: modrém, červeném, blízkém infračerveném a středním infračerveném, které jsou ideální pro monitorování životního prostředí a zemědělství.

Díky široké paletě spektrálních pásem může Proba-V rozlišovat mezi různými typy zemského pokryvu a rostlin včetně obilí. Díky satelitním datům bude monitorována nejen kvantita rostlinstva, ale také jeho kvalitativní parametry. Mikrodružice bude mimořádně užitečná pro sledování technik zemědělství, monitorování dezertifikace (rozšiřování pouští) a obnovy spálenišť.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril