Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Koordinovaný přístup k datům dálkového průzkumu Země je dnes důležitější než kdy dříve

Koordinovaný přístup k datům dálkového průzkumu Země je dnes důležitější než kdy dříve

14.1.2013

Koordinovaný přístup k datům dálkového průzkumu Země je dnes důležitější než kdy dříve V květnu roku 2012 zasáhlo zemětřesení italskou oblast Emilia-Romagna. Za sebou zanechalo 27 mrtvých a nespočetné materiální škody. Díky iniciativě GMES byly následně velmi rychle vydané mapy, které byly odvozené od satelitních dat a které pomohly při záchranných operacích.

 

Mapy byly vytvořeny zpracováním družicových dat získaných před a po zemětřesení: ukazují přitom potenciálně nebezpečné oblasti nebo ohrožené budovy.

Jen několik hodin poté, co otřesy odezněly, byly do webové platformy Italské civilní ochrany tyto mapy nahrané a následně zpřístupněné všem, kdo byli zapojeni do záchranných prací.

Cílem programu GMES (Global Monitoring for Environment and Security), který je řízení Evropskou komisí, je poskytování přesných, včasných a dostupných informací z družic dálkového průzkumu Země a z pozemních senzorů co nejširšímu okruhu zájemců.

GMES pomůže zlepšit řízení životního prostředí stejně jako pochopit a vyhodnotit efekty klimatických změn a podpořit rozhodovací procesy v době nouze a krizové situace – podobně jako při zemětřesení v severní Itálii.

Další službou poskytovanou v rámci GMES je sledování námořního prostředí: systém v jejím rámci poskytuje pravidelné a systematické odkazy na stav oceánů a moří. Obsahuje i operativní informace o stavu ledu v polárních oblastech, což umožňuje zajistit bezpečný průjezd lodím.

Led představuje ve spojení s dlouhými dobami bez dostatečného osvětlení v zimních měsících nebezpečí pro lodě, které proplouvají těmito zrádnými vodami. Díky programu GMES jsou satelitní radarová data zpracovávána tak, že poskytují informace pro navigaci v reálném čase o neustále se proměňujících podmínkách na moři a o rozmístění ledových ker.

Pozemní služby GMES jsou také důležité pro operační sledování prostředí a ekologických podmínek na naší planetě. Tím přinášejí podklady pro dlouhodobé statistiky týkající se změn zemského pokryvu, ke kterým dochází v čase. Dále k energetickému hospodářství a sledování vodního cyklu.

Právě z těchto důvodů jsou služby GMES odkázané na široký záběr družicových dat z více než čtyřiceti evropských a mezinárodních misí společně s dalšími databázemi týkajícími se životního prostředí.

Generování dat pro kosmickou součást programu je aktuálně ve fázi „Data Warehouse phase“. Což znamená kompilování velkých databází jako jsou snímky celé Evropy ve vysokém rozlišení, data z monitorování mořského ledu, systematicky tříděná data o barvě oceánů a data o sledování složení atmosféry.

Kromě toho jsou sestavovány flexibilní databáze pro použití při událostech, o nichž dopředu není jasné, kdy a jak nastanou (jako například nouzové mapování během krizových situací).

Před touto fází prošla data kosmického komponentu fází „Data Access Grant“, během níž byly pro služby GMES shromážděny tisíce produktů ze stovek databází.

Veronique Amansová, která pracuje v ESA jako operační manažerka pro přístup k datům, vidí v posledních letech velký posun u služby přístupu k datům pro lepší použití v operační službě.

„Dnes jsme schopni obsloužit množství uživatelů služeb GMES mnohem lépe, než byly naše původní předpoklady. Jsme tak schopni uspokojit jejich potřeby týkající se dat dálkového průzkumu Země při řešení jejich každodenních problémů,“ řekla.

„Neustále narůstající využití různorodých satelitních dat představuje zásadní významný úspěch při monitorování naší křehké Země.“

S nástupem éry misí Sentinel je koordinační role ESA ve sbírání a vyhodnocování neustále narůstajícího množství satelitních dat čím dál důležitější pro úspěch programu GMES.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril