Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Integrace dat dálkového průzkumu Země

Integrace dat dálkového průzkumu Země

4.12.2012

Integrace dat dálkového průzkumu Země Svět vypadá úplně jinak očima každého z nás – a to stejné platí pro družice. Proto se tým specialistů ESA snaží spojit tyto rozdílné „perspektivy“ do jedné tak, abychom z družicových dat získali co nejpřesnější produkty.

Data ze satelitů dálkového průzkumu Země zajišťující pozorování zemského pokryvu – kromě jiných aplikací – poskytují konstantní globální přehled s archívy sahajícími nejméně třicet let zpětně.

Kromě modelování změn zemského povrchu, předpovídání budoucích proměn a studování jejich vazby s atmosférou potřebují vědci spočítat také charakteristiku povrchu, k níž patří pokrytí vegetací nebo třeba koncentrace fotosynteticky aktivních pigmentů.

Vědci přitom mají přístup k velkému množství datových produktů: může za to narůstající počet satelitů pro dálkový průzkum Země. Jenže vzápětí stojí před velkou výzvou, když mají kombinovat data s různým rozlišením a pořízená v různých časech stejně jako za různých podmínek.

Program EO-LDAS (Earth Observation – Land Data Assimilation Scheme) se zaměřuje právě na překonání těchto obtíží tím, že vyvíjí systém schopný spojovat data z družicových pozorování přímo: dosavadní praxe přitom počítala se spojováním následných produktů.

V rámci iniciativy ESA STSE (Support to Science Element) simuluje projektový tým virtuální senzor, který zpracovává pozorování z různých misí a který následně pomocí asimilačních technik harmonizuje data. Tím vznikají srovnatelné sady dat – ač tyto pocházejí z různých přístrojů.

Systém bude využitý také ke vzájemné kalibraci senzorů.

K zajištění korektní práce software a k demonstrování funkčnosti přístupu byl dokončena zkušební provoz prototypu systému.

Do budoucna je přitom zvažováno množství vylepšení, která rozšíří možnosti implementace: mezi ně patří lepší výpočetní algoritmy, které umožní intenzivnější ověřování dat v reálném čase.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.