Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Družice Proba-V otevřela oči

Družice Proba-V otevřela oči

24.5.2013

Družice Proba-V otevřela oči Družice pro pozorování Země Proba-V je po startu z počátku tohoto měsíce ve výborné kondici. Poprvé byl zapnutý i její nejdůležitější přístroj – kamera Vegetation – který získal premiérový snímek západní Francie.

Miniaturní družice je navržena pro mapování zemského pokryvu a vegetace na celé planetě, a to každé dva dny. Data mohou být využita například pro varování v případě neúrody nebo monitorování rozsahu či postupu pouští a odlesňování.

Kamera byla poprvé aktivována ve středu 15. května ve chvíli, kdy družice přelétala nad francouzským pobřežím u Biskajského zálivu. Data byla následně odeslána do střediska ESA Redu v Belgii.

Družice Proba-V byla vypuštěna společně s dvojicí dalších satelitů z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně na palubě rakety Vega 7. května 2013. Ze všech tří pasažérů přitom byla Proba-V uvolněná na slunečně-synchronní téměř polární dráhu ve výšce 820 km jako první zhruba 55 minut po startu.

Okamžitě poté začalo její oživování, které je známé jako fáze LEOP (Launch and Early Operations Phase). Nad ní dohlíží odborné týmu z Redu, odkud bude satelit řízený a monitorovaný i po dobu celé své mise.

„Prvním milníkem v rámci LEOP byla kontrola prvních známek života z družice ve chvíli, kdy přelétala na pozemní stanicí ESA v Kourou zhruba čtyřicet minut po oddělení od nosiče,“ vysvětluje projektový manažer mise Proba-V Karim Mellab.

„Následně telemetrie potvrdila plnou stabilizaci polohy čili správnou orientaci. Palubní počítač pro ně použil magnetické torzní tyče – což jsou vlastně magnety reagující na zemské magnetické pole – k řízení orientace a kompenzace rotace po oddělení.“

„Od toho okamžiku kontroluje jeden po druhém různé subsystémy, zdali zvládly tvrdé podmínky startu.“

„Po těchto obecných úvodních testech nyní probíhá přejímka každého detailu celé družice, přístrojů a technologických zařízení. Což bude trvat několik měsíců.“

Při této příležitosti bude provedena i přesná kalibrace kamery Vegetation a její srovnání s předchozí generací, která pracuje na palubě francouzské družice SPOT-5. A to proto, aby byla zajištěna kompatibilita dat.

 

O družici Proba-V

 

Proba-V o celkovém objemu menším než jeden metr je zmenšenou družicí ESA, která ale poskytne plnohodnotnou kosmickou misi: bude mapovat zemský pokryv a růst vegetace na celé planetě vždy jednou za dva dny.

Nese odlehčený, ale plně funkční sledovací přístroj Vegetation, který má za sebou práci na francouzských satelitech SPOT-4 a -5. Ty pozorují Zemi od roku 1998.

Minisatelit Proba-V bude poskytovat data ze svého přístroje celosvětové uživatelské komunitě vědců a poskytovatelů služeb okamžitě poté, co bude dokončeno jeho testování na oběžné dráze. K němu bude patřit i kalibrace přístroje Vegetation a jeho srovnání s výsledky získávanými družicí Proba-V. Jakmile bude testování dokončeno, bude Proba-V předána ředitelstvím řízení techniky a kontroly do využívání programem dálkového průzkumu Země ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril