Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Družice Proba-V byla usazena pro let

Družice Proba-V byla usazena pro let

30.4.2013

Družice Proba-V byla usazena pro let Minidružice ESA Proba-V určená k mapování vegetace byla připojena k palubnímu adaptéru, kde se setkala s dalšími satelity, které ji doprovodí do vesmíru. Stane se tak počátkem května na palubě nosné rakety Vega.

Technici nyní připojili družici Proba-V na horní část adaptéru Vespa, který umožňuje umístit na jediný nosič Vega více souběžně vynášených nákladů.

Uvnitř adaptéru Vespa jsou instalovány dva další satelity, které se vydají na oběžnou dráhu společně se stanicí Proba-V: jednak vietnamský VNREDSat pro dálkový průzkum Země a jednak estonský ESTCube-1, který bude testovat technologii elektrického slunečního pohonu.

Proba-V přitom bude prvním ze tří satelitů, který bude v horního stupně AVUM rakety Vega uvolněný.

Proba-V má objem menší, než jeden metr krychlový: jedná se sice o miniaturizované zařízení, přesto má za cíl uskutečnit plnohodnotnou misi. Půjde o mapování zemského pokryvu a sledování růstu vegetace na celé planetě, a to každé dva dny.

Na družici poletí nová a pokročilá verze kamery „Vegetation“. Jedná se o modernizovanou verzi úspěšné řady kamer, které na francouzských družicích SPOT-4 a -5 pozorují Zemi od roku 1998.

Minidružice Proba-V bude poskytovat data z přístroje celosvětové komunitě uživatelů vědců, poskytovatelů služeb a politiků ihned poté, co bude na oběžné dráze dokončeno její testování.

Druhý let nosné rakety Vega bude znamenat začátek programu VERTA (Vega Research and Technology Accompaniment), který má demonstrovat flexibilitu a univerzálnost tohoto nosiče. Program s plánovanou frekvencí nejméně dvou startů za rok umožní hladký přechod Vegy ke komerčnímu využití.

 

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril