Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Vybrané aktuality a články Data z družice Proba-V jsou připravena k využívání

Data z družice Proba-V jsou připravena k využívání

5.12.2013

Data z družice Proba-V jsou připravena k využívání

Méně než sedm měsíců po startu je evropská družice pro dálkový průzkum Proba-V připravena poskytovat data o globální vegetaci, a to jak pro operační, tak vědecké účely.

Miniaturní družice Proba-V určená k mapování zemského pokryvu a růstu vegetace na celé planetě každé dva dny s rozlišením pod 330 metrů byla vypuštěna raketou Vega z kosmodromu ve Francouzské Guayaně 7. května 2013.

Družice má objem menší než jeden metr krychlový, přičemž jejím srdcem je přístroj Vegetation. Ten pracuje na modrých, červených, blízkých infračervených a středních infračervených vlnových délkách. To umožňuje družici Proba-V rozlišovat mezi různými typy zemského pokryvu a druhy rostlin včetně obilovin.

Mezi uživatele tohoto každodenního sledování vývoje vegetace patří úřady sledující problémy s úrodou, monitorující sladkovodní zdroje a mapující neustálé rozšiřování pouští či odlesňování.

Bezprostředně po startu vstoupila Proba-V do fáze LEOP (Launch and Early Operations Phase), během níž bylo navázáno spojení, ověřena přesná orientace a zkontrolována činnost subsystémů: zdali nebyly jakkoliv ovlivněny drsnými podmínkami startu.

Následně byly aktivovány všechny systémy družice a během šestiměsíční přebírací fáze prošly rozsáhlými testy. Mezi nimi byla i kalibrace zobrazovacího zařízení Vegetation a jeho srovnání s předchozí generací fungující na francouzské družici SPOT-5. Díky tomu je zajištěna kompatibilita dat. Stejně tak byly provedeny radiometrické a geometrické kalibrace.

Kritická přebírací fáze byla nyní dokončena a družice je prohlášena za připravenou pro běžný provoz.

„Očekáváme, že data z mise Proba-V bude využívat komunita od operačních služeb systému Copernicus až po vědeckou obec. S jejich pomocí bude například schopná odpovědět na otázky spojené se stavem globální vegetace a jejích dynamických změn v sezónním kontextu,“ uvedla letová manažerka Proba-V Bianca Hoerschová.

„Díky tomu dojde k prodloužení cenné řady dat sbíraných přístroji Vegetation na družicích SPOT-4 a -5 už patnáct let.“

Přístup k datům v téměř reálném čase s rozlišením jednoho kilometru je zcela volný a otevřený – stačí se jen zaregistrovat. Data s vysokým rozlišením jsou pak volně k dispozici vědecké komunitě.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril