Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Úspěšná generální zkouška na vypuštění družice Sentinel-1A

Úspěšná generální zkouška na vypuštění družice Sentinel-1A

3.4.2014

Úspěšná generální zkouška na vypuštění družice Sentinel-1A

První dubnový den se uskutečnila komplexní „generálka“, do které se zapojily týmy na obou stranách Atlantického oceánu. Potvrdila plnou připravenost jak kosmické technicky, tak pozemního segmentu na start družice Sentinel-1A, který se chystá na 3. dubna 2014.

Vypuštění radarové družice ESA Sentinel-1A bude znamenat zcela nový kurz v evropském dálkovém průzkumu Země: ten bude mít podobu zaměření na operační mise, které zajistí podporu uživatelským potřebám v následujících desetiletích.

Družice Sentinel-1A, která je součástí programu GMES/Copernicus, představuje první ze dvou identických zařízení pro pozorování zemského pokryvu a světových oceánů s pomocí přesného radaru. Oba satelity budou schopné provádět monitorování bez ohledu na počasí nebo denní či noční dobu.

Vypuštění družice Sentinel-1A je plánováno na čtvrtek 3. dubna ve 21:02 h GMT (23:02 h středoevropského času) s pomocí rakety Sojuz z evropského kosmodromu Kourou. Půjde o sedmý nosič Sojuz, který z této jihoamerické základny odstartuje.

 

Závěrečná simulace

První dubnový den pak týmy v ESOC (European Space Operations Centre), operačním středisku ESA v Německu, pracovaly společně s týmy ESA, Arianespace a průmyslovými partnery a provedly kompletní závěrečnou simulaci odpočítávání a vypuštění.

Pro řídicí tým mise byla tato simulace poslední ze série intenzivních zkoušek v uplynulých měsících. Během této generální zkoušky přijímaly týmy živé signály z družice skrze konektory, které budou odpojeny bezprostředně před startem.

Ve čtvrtek pak nosná raketa Sojuz zajistí družici Sentinel-1A jízdu na oběžnou dráhu ve výšce 693 kilometrů. Řídicí středisko očekává přijetí prvních signálů ze satelitu zhruba 25 minut po startu.

 

Intenzivní aktivita na obou stranách Atlantiku

V uplynulých dnech probíhala na kosmodromu intenzivní činnost, kdy byl připravovaný náklad i jeho nosná raketa.

Dne 21. března byla družice Sentinel-1A natankována. Následně byla zapouzdřena společně s horním stupněm Fregat do aerodynamického krytu, který ji bude chránit při průletu nejhustšími vrstvami atmosféry.

Poslední březnový den pak byl třístupňový Sojuz vyvezený z montážního hangáru a vztyčený do vertikální polohy na startovací rampě.

O den později pak byla družice s horním stupněm Fregat a aerodynamickým krytem umístěna s pomocí mobilní obslužné věže na její vrchol.

Druhého dubna pak týmy ESA, Arianespace a ruských odborníků na nosné rakety provedly revizi připravenosti na start, která zhodnotila připravenost na start všech systémů pro přípravu, tankování, odpočítávání a vypuštění.

Souběžně řídicí týmy mise ve středisku ESOC prošly závěrečnou instruktáží, která byla i revizí připravenosti na start.

Ve čtvrtek ráno pak dojde k závěrečným přípravám na kosmodromu: tankování nosné rakety a odsunutí mobilní obslužné věže.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Evropská unie a vesmír | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril