Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Úspěch českého týmu v rámci mezinárodní soutěže "Farming by Satellite Prize"

Úspěch českého týmu v rámci mezinárodní soutěže "Farming by Satellite Prize"

25.1.2017

Úspěch českého týmu v rámci mezinárodní soutěže "Farming by Satellite Prize"

V pondělí 23. ledna bylo na mezinárodním agroprůmyslovém veletrhu Zelený týden v Berlíně rozhodnuto o vítězi třetího ročníku ceny propagující nové nápady pro využití družicových technologií v zemědělství nazvané Farming by Satellite Prize. V rámci soutěže se na druhém místě umístil team TTT Solutions z České republiky (Univerzita Palackého v Olomouci), který uspěl s projektem na zjišťování typu a vyhodnocování stavu zemedělských plodin s přesahem ke kontrole vyplácení dotací pro zemědělce (CDES), využívající data družice Sentinel-2 evropského programu pro dálkový průzkum Země Copernicus.

Celkovým vítězem, jenž získal odměnu ve výši 5 000 eur, se stal tým z vysoké školy ISA ve francouzském Lille se svým nápadem na využití satelitních dat k propojení řízení obsahu dusíku v půdě s řešením zhutňování půdy a využití krycích plodin ke zlepšení situace způsobem citlivým k životnímu prostředí. Zvláštní cenu pro Afriku dotovanou částkou 4 000 eur získal keňský tým za svůj projekt Shamballite, což je inovativní a technicky dobře podložený nápad na mobilní a satelitní agrotechnický informační systém.

Oceněné týmy zvítězily v náročné konkurenci 76 dalších mladých týmů ze 13 evropských a 8 afrických zemí. Do finálního „živého“ výběrového kola porota vybrala sedm týmů z Evropy a další tři z Afriky. Týmy poté prezentovaly své nápady prostřednictvím videopřenosu. Do finále se podařilo dostat dvěma portugalským týmům a po jednom zástupci měla Belgie, Česká republika, Francie, Německo a Itálie. V soutěži o zvláštní cenu slavila úspěch Keňa – ta měla ze tří finalistů dva účastníky, přičemž ten třetí byl z Maroka.

Druhou cenu ve výši 3 000 eur a třetí cenu dotovanou částkou 1 000 eur získaly týmy z České republiky, respektive Itálie.

Český tým TTT Solutions přebírá cenu za druhé místo v soutěži Farming by Satellite Prize; zleva: Marie Menard (GSA), Tomáš Pohanka (TTT), Tomáš Pour (TTT), foto: GSA.

Cenu Farming by Satellite Prize vyhlašuje Agentura pro evropský GNSS (GSA) a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) a sponzorují ji přední výrobce zemědělské techniky CLAAS a významná agrochemická společnost Bayer CropScience. 

Porotce Reinhard Blasi, jenž zastupuje GSA, k vítězným projektům uvedl:

„Porotu zaujala zejména vysoká kvalita a profesionalita, kterou letos předvedli především afričtí účastníci. Právě tyto dva aspekty a komplexní přístup zaměřený na skutečné problémy keňských farmářů pomohl projektu Shamballite k prvnímu místu. Podstatou je pomoc farmářům při rozhodování prostřednictvím zasílání mobilních zpráv týkajících se oblastí, v nichž se jim nedostává informací. 

Hans Dufourmont z EEA se zaměřil na ekologické aspekty přihlášených projektů: „Bylo skvělé vidět, jak se politika otevřeného přístupu k datům v rámci evropského projektu Copernicus vyplácí a jak podporuje využívání satelitního snímkování ke zlepšování environmentálních aspektů zemědělství. Seznámili jsme se s celou řadou návrhů, které využívaly volný přístup k satelitním datům z družic Sentinel.“

Christian Radons z CLAAS uvedl: „Se stále širším pronikáním technologií do zemědělství naše úloha již netkví pouze v konstruování a výrobě strojů, ale zahrnuje i využívání vědy, inovací a technologií, díky nimž dochází v celém hodnotovém řetězci k posunu na vyšší úroveň. Chceme podpořit budoucí zlepšovatele, aby využili svého talentu v oboru zemědělství, a proto sponzorujeme cenu Farming by Satellite Prize od jejího počátku v roce 2012.  S každým novým ročníkem pozorujeme, že se kvalita a využitelnost přihlášených projektů zvyšuje, což je skvělý signál pro budoucnost zemědělství a produkce potravin.“

Finalisté a porodci soutěže Farming by Satellite Prize, foto: GSA

Alex Melnitchouck ze společnosti Bayer CropScience řekl: „Dnešní farmáři mají díky rozšíření mobilních komunikací jednoduše k dispozici spoustu informací. Přičtěte k tomu moderní kultivary, podrobné meteorologické informace a nástroje pro analýzu plodin, a výsledkem je větší šance na zvýšení produkce a vyrovnání se se změnou klimatu. Máme zde vynikající příležitost, jak pomoci farmářům s rozhodováním a snadným využíváním vyspělé techniky ke zlepšení řízení jejich práce a snížení nákladů. Cena Farming by Satellite Prize představuje jeden ze způsobů, jak zvýšit povědomí o těchto příležitostech a jak motivovat talentované mladé lidi k jejich realizaci.“

Na závěr dáváme slovo vítězům: „Jsme skutečně nadšení z tohoto ocenění naší práce. Byla to skvělá zkušenost a doufáme, že se náš nápad podaří zrealizovat.“

Věk účastníků soutěže je omezen na 32 let a přihlásit se mohou jak jednotlivci, tak týmy. Lze předkládat případové studie zkoušek nebo nové nápady a inovace, především takové, které využívají evropskou službu pro pokrytí geostacionární navigací EGNOS, zaváděné systémy GALILEO a COPERNICUS (evropský program pozorování Země).

Další informace naleznete na webových stránkách www.farmingbysatellite.eu, případně se obraťte na Marie Menard na adrese marie.menard@gsa.europa.eu.

Zdroj a foto: gsa.europa.eu

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Agentura GSA | Pozorování Země | Kosmické aktivity ČR | Aktuality | Vybrané aktuality pro průmyslové a akademické subjekty   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.