Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Světový den mokřadů se zaměřuje na zemědělství

Světový den mokřadů se zaměřuje na zemědělství

10.2.2014

Světový den mokřadů se zaměřuje na zemědělství

Světový den mokřadů si v roce 2014 dal za cíl připomenout, že mokřady a zemědělský průmysl se spolu musí naučit vycházet. Projekt ESA GlobWetland II přitom asistuje středomořským zemím v udržitelném rozvoji těchto oblastí a demonstruje vývoj mokřadů plus zemědělství v čase.

Mokřady jsou plochy země, které jsou trvale nebo sezónně přesycené vodou. Hrají důležitou roli ve tvorbě lokálního prostředí a souvisejícího života rostlin i živočichů.

V íránském městě Ramsar byla 2. února 1971 podepsána Ramsarská konvence o mokřadech, která vytvořila rámec pro národní akce a mezinárodní spolupráci při zachování a rozumném využívání mokřadů.

O 43 let později je výročí podpisu konvence připomínáno pod heslem „Mokřady a zemědělství: partneři pro rozvoj“.

Zemědělství je často vnímáno jako hrozba pro tyto vzácné zdroje, protože jsou vysušovány a zabírány pro farmaření. Ale úspěšné zemědělské praktiky mohou existovat i ve spojení s mokřady.

Projekt GlobWetland II využívá snímky z družic dálkového průzkumu Země k mapování změn v mokřadech, což by mělo pomoci zajistit jejich udržitelné využití. Mapy ukazují, že zatímco mokřady v okolí Středozemního moře jsou primárně využívány pro zemědělství, snížil se za posledních 10 až 15 let jejich zábor. Rozvoj zemědělství tak zřejmě přestává představovat zásadní hrozbu.

Soužití ukazuje, že mokřady a zemědělský sektor mohou využívat výhod koexistence. Zemědělství potřebuje mokřady kvůli vodě, ochraně před škůdci, opylení a celkovému zlepšení krajiny. Souběžně pak zemědělská půda funguje jako nárazníková zóna kolem mokřadů, čímž je chrání před rozvojem průmyslových zón a městských oblastí.

Díky tomuto spojení se staly strategie pro řízení symbiózy mokřadů a zemědělských ekosystémů globální agendou. Techniky dálkového průzkumu Země a informační systémy jako je nástroj GlobWetland přitom poskytují přesné a včasné informace o tom, jak si poradit s rovnováhou vody a regulací využití země či s komplexními krajinnými útvary.

„Potřebujeme najít správnou rovnováhu mezi ekonomickými požadavky zemědělství a nezbytným rozumným využitím mokřadů, ze kterého mají v konečném důsledku přínos všichni a které je v konečném důsledku nezbytné pro oba,“ říká Paul Ouedraogo, poradce Ramsarské konvence pro Afriku.

„Systémy dálkového průzkumu země nám pomáhají sumarizovat a řídit zemědělské ekosystémy v kontextu lidských činností – definovaných jejich znalostmi – hodnoty a tradice mají vliv na lokální biodiverzitu, její atmosféru, její půdu a její vodu.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril