Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země První družice systému GMES/Copernicus dorazila na kosmodrom

První družice systému GMES/Copernicus dorazila na kosmodrom

4.3.2014

První družice systému GMES/Copernicus dorazila na kosmodrom

Radarová družice Sentinel-1A dorazila na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. V následujících týdnech projde předletovou kontrolou, která zajistí její plnou připravenost na start 3. dubna.

Start přitom bude znamenat nový posun v dálkovém průzkumu Země, který se nově zaměří na operační mise mající za cíl podporovat uživatelské služby v následujících desítkách let.

První mise z programu GMES/Copernicus přitom nese pokročilý radarový senzor, který bude snímat zemský povrch skrze mraky nebo déšť bez ohledu na denní či noční dobu.

Družice byla dopravena na kosmodrom letounem Antonon. Na letišti v Cayenne ji přitom uvítal silný déšť: připomněl tak právě onu skutečnost, že ani toto počasí nebude představovat omezení pro práci satelitu.

Počasí navzdory pak týmy specialistů z kosmodromu, firmy Thales Alenia Space a posádka letounu Antonov společně vyložily převážené kontejnery.

Manažer startovní kampaně v ESA Svein Lokas při této příležitosti uvedl: „Bylo skvělé vidět naše dítě bezpečně dorazit. Každý pak pracoval co nejlépe, aby se drahocenný náklad podařilo správně vyložit.“

„Nyní se chystáme na vybalení družice a v následujících týdnech pak na její přípravu k cestě do vesmíru.“

Jakmile byly kontejnery se satelitem a vybavením vyloženy z letounu, konvoj se vydal skrze město Cayenne ke kosmodromu v Kourou.

Sentinel-1A byl prozatím ponechaný ve svém kontejneru, aby se po dlouhé cestě stabilizoval. Brzy přitom bude přesunutý do přípravné haly pro vybalení a otestování před tím, než bude umístěný na raketu Sojuz.

Jakmile bude na oběžné dráze, začne dodávat důležitá data pro celou řadu služeb: od monitorování ledu v polárních oceánech až po sledování změn v zemském pokryvu.

Kromě toho je Sentinel-1A speciálně navržený pro rychlou reakci a pomoc v případě mimořádných událostí a katastrof jakými jsou třeba záplavy nebo zemětřesení.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.