Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Poslední pohled na družici Sentinel-1A

Poslední pohled na družici Sentinel-1A

2.4.2014

Poslední pohled na družici Sentinel-1A

Přípravy na vypuštění první družice pro systém GMES/Copernicus pokračují podle plánu. Specialisté na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně se nyní se satelitem Sentinel-1A rozloučili poté, co jej umístili pod aerodynamický kryt nosné rakety. Její vzlet je plánovaný na čtvrtek 3. dubna ve 21:02 h GMT (23:02 středoevropského času).

Po zapouzdření do aerodynamického krytu pak došlo k dalšímu významnému kroku na cestě do vesmíru, když byla nosná raketa Sojuz vyvezena z montážního hangáru a vztyčena na startovací rampě.

Čtvrteční start bude znamenat počátek nové éry dálkového průzkumu Země v operačních aplikacích. Podobně jako meteorologické družice provádějí rutinní pozorování klíčová pro přesnou předpověď počasí, mise Sentinel budou zajišťovat služby týkající se monitorování životního prostředí pro evropský program GMES/Copernicus.

První družice z řady Sentinel nese pokročilý radar schopný mapovat zemský povrch za jakéhokoliv počasí bez ohledu na denní či noční dobu.

Jeho prostřednictvím získaná data budou využita k péči o životní prostředí: od detekce a sledování ropných skvrn a mapování mořského ledu přes sledování pohybů zemského pokryvu až po zaznamenávání změn toho, jak je povrch země využívaný.

Stejně tak bude hrát kritickou roli v poskytování včasných informací, které pomohou reagovat na přírodní katastrofy a organizovat humanitární pomoc.

Pro optimální pokrytí a zjištění dodávky dat se celá mise bude skládat ze dvojice identických družic: Sentinel-1B doplní na oběžné dráze Sentinel-1A v průběhu příštího roku.

Družice Sentinel-1A je na kosmodromu už více než měsíc a za tu dobu prošla náročnými testy. Po natankování byla připojena k hornímu stupni Fregat a následně umístěna pod aerodynamický kryt.

Tento soubor se nyní přemístí na vypouštěcí komplex, kde bude umístěný na vrcholek nosné rakety Sojuz, která se chystá na čtvrteční start.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril