Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Nové nástroje zjednoduší využití dat z misí Sentinel

Nové nástroje zjednoduší využití dat z misí Sentinel

9.10.2014

Nové nástroje zjednoduší využití dat z misí Sentinel

Družice řady Sentinel jsou vyvíjeny především za účelem dodávky informací pro služby týkající se životního prostředí v rámci evropského programu Copernicus. Ovšem stejně tak je možné jejich data využít k lepšímu pochopení fungování Země z vědeckého hlediska. Aby se tak dělo co nejefektivnějším způsobem, představila ESA tři nové softwarové nástroje z kategorie open-source.

Každý z programů poskytuje uživatelům kompletní sadu nástrojů pro plné využití datových produktů z misí Sentinel-1, Sentinel-2 a Sentinel-3.

Aplikace spatřily světlo světa v Evropě a Kanadě, přičemž nástroje jako celek jsou založené na bohaté historii zkušeností s vývojem software, ovšem zároveň nabízejí inovativní technologie pro analyzování, zpracování a vizualizaci dat.

Navíc podporují využití informací z datových archívů dalších misí ESA jako je ERS, Envisat a SMOS stejně jako z široké palety národních či jiných radarových a optických družic.

Nové nástroje budou uvolňovány po částech, což bude znamenat několikeré vydání software po sobě. Každé vydání přitom nabídne dodatečné funkcionality nebo možnosti zpracování dat.

Protože jsou aplikace poskytované jako knihovny open-source, mohou se uživatelé podílet i na jejich budoucím vývoji revizí zdrojového kódu a podílením se na tvorbě záplat či doplňkových modulů. Tím je mohou lépe upravovat k obrazu svému a své potřebě.

Protože budou družice Sentinel získávat velké množství dat, nástroje nabídnou i rozhraní pro využívání cloudových služeb (tedy rozsáhlých internetových úložišť). Ty umožní s pomocí náročných algoritmů zpracovávat i velké objemy dat.

V souladu s otevřenou a bezplatnou politikou využívání dat z misí Sentinel jsou i nově uvolňované nástroje k dispozici zdarma.

Nástroje byly vyvinuty v rámci programu SEOM (Scientific Exploitation of Operational Missions), který je součástí dlouhodobé strategie ESA. Ta cílí na široké a narůstající spektrum uživatelů dat dálkového průzkumu Země: jde o komunity vědecké, aplikační či poskytovatelů služeb.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril