Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země GEO

GEO

GEO (Group on Earth Observations) - Skupina pro pozorování Země je mezinárodní celosvětová iniciativa se sídlem v sekretariátu WMO (Světová meteorologická organizace) v Ženevě.

Skupina pro pozorování Země (GEO) byla formálně založena v únoru roku 2005 při příležitosti konání třetího summitu o pozorování Země EOS-3 (Earth Observation Summit) v Bruselu. Historicky první zasedání skupiny GEO se však konalo již v roce 2003, kdy se zakládající členové skupiny sešli na pracovní úrovni z důvodu vypracování pracovního plánu GEO s výhledem na následujících 10 let. V současnosti je ve skupině 90 členských států včetně České Republiky. Součástí skupiny je i Evropská komise (90 ČS + EK). GEO skupina dále zahrnuje, kromě členských států, mimo jiné i 77 mezivládních, mezinárodních a regionálních organizací s mandátem pro pozorování Země a s tím souvisejících otázek.

Smyslem GEO je vytvoření jednotného globálního systému, tzn. jednotný / univerzální Systém systémů pozorování Země – GEOSS, s cílem odstranění dosavadní roztříštěnosti a duplicity pozorování Země, sloužící pro různé účely a využívané řadou institucí, to vše za pomoci mnoha systémů, je hlavním úkolem Skupiny pro pozorování Země - GEO.

Finanční zdroje na podporu vytváření GEOSS řeší většina zemí sbližováním cílů v národních projektech, spolu s cíli na vytváření GEOSS. V řadě zemí tak vznikly orgány pro řízení činností GEO. Evropská komise, jako člen skupiny GEO, řeší tuto finanční podporu prostřednictvím svého programu Globálního monitoringu životního prostředí a bezpečnosti (GMES), který má obdobné cíle.

Více informací o iniciativě GEO na adrese http://www.earthobservations.org/index.shtml
 
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.