Česky English

Úvodní stránka Pozorování Země Družice CryoSat detekovala skryté obrazce v Antarktidě

Družice CryoSat detekovala skryté obrazce v Antarktidě

10.3.2014

Družice CryoSat detekovala skryté obrazce v Antarktidě

Měření z družice CryoSat objevila nedaleko středu Antarktidy v ledovém příkrovu neobvyklé obrazce. Vědci nyní dokázali objasnit jejich původ – a tento objev nyní vede k vyšší přesnosti měření prováděných touto družicí ESA.

Satelit CryoSat nese radarový výškoměr, který může „vidět“ skrze mraky nebo temnotu. Díky tomu poskytuje nepřetržitá pozorování nad takovými oblastmi jako je právě střed Antarktidy, který se vyznačuje nejen špatným počasím, ale právě dlouhými dobami bez slunečního svitu.

Radarová měří proměny v síle ledu díky tomu, že z oběžné dráhy Země sleduje přesný interval mezi odesláním a přijetím krátkých impulsů.

Družice CryoSat sbírá data nad Antarktidou během přeletů severním i jižním směrem. Jenže naměřená data ukazovala neobvyklé odchylky v síle ledu v místech, kde se tyto orbity křížily. Jakoby vybíhaly z jižního pólu.

„Jakmile se tyto statické obrazce v měřeních družice CryoSat objevily, rozezněly se poplašné zvonky,“ uvedl Tom Armitage z University College London, který výzkum vedl.

„Nejprve jsme měli obavu, že by mohl být problém s vlastní družicí. Mohlo jít třeba o špatný výpočet výšky, chybu časování nebo problém s některou z korekcí, které musíme používat na naše měření.“

Poté, co se pečlivými experimenty podařilo vyloučit některou z těchto možností, vědci objevili, že toto chování je zapříčiněno způsobem, jakým je signál družice rozptylovaný z ledového povrchu.

Antarktida má jedny z nejsilnějších a nejhouževnatějších větrných prodění na Zemi. To s sebou přináší trvalou erozi a přemisťování útvarů na povrchu a ve sněhu. Vědci zjistili, že tyto „větrem hnané“ útvary ovlivňují radarová měření CryoSatu natolik, že vytváří detekovatelné objekty.

„Tyto obrazce tak nejsou ‘chybou’, ale artefaktem vzniklým z interakce polarizace signálu CryoSatu se strukturou na ledu vytvořenou větrem,“ vysvětluje manažer mise CryoSat Tommaso Parrinello.

Už dlouho je známé, že větrem vytvořené a směrované útvary na ledovém povrchu mohou mít vliv na signál radarových výškoměrů, ale dosud nikdy nebyly pozorovány takto čistě. Nejpozoruhodnější obrazec mající podobu diamantového kruhu v blízkosti pólu nebyl dosud nikdy pozorován podobnými misemi: a to z toho důvodu, že tyto se dosud nevydaly tak daleko na jih.

Protože se obrazec jeví jako stabilní v čase, lze naměřená data velmi snadno opravit. A díky tomu mohou být minulá i současná měření CryoSatu v Antarktidě přesnější. Objev navíc pomáhá vědcům lépe pochopit vazbu mezi radarovými vlnami a povrchem ledového příkrovu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Pozorování Země | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril