Česky English

Úvodní stránka Mezinárodní soutěže Copernicus Masters Zajištění operačních fondů EU pro systém GMES Kopernikus

Zajištění operačních fondů EU pro systém GMES Kopernikus

28.2.2013

Zajištění operačních fondů EU pro systém GMES Kopernikus Jedná se o dobrou zprávu pro evropský program GMES (Global Monitoring for Environment and Security): Evropská rada zajistila pro program financování z rozpočtu Evropské unie až do roku 2020.

Víceletý finanční rámec (Multiannual Financial Framework, MFF) je sedmiletým plánem rozpočtu EU. Dne 8. února 2013 představitelé evropských států a vlády jednotlivých zemí odsouhlasily zařazení GMES do víceletého finančního rámce na roky 2014 až 20.

V rámci tohoto rámce bylo vyčleněno 3,786 mld. euro na program GMES. Tato částka pokrývá GMES služby, komponenty „in-situ“ (tedy „na místě“: v praxi jde o senzory na pevnině, na moři i ve vzduchu) a kosmický segment. Tím je zajištěno financování programu z dlouhodobého hlediska.

Finance umožní pokračovat v aktivitách GMES a poskytovat data o globálním prostředí službám, které v konečném důsledku podporují ekonomický rozvoj a tvorbu pracovních míst v Evropě.

Dohoda je důležitým mezníkem pro program GMES, přesto budoucnost programu není ještě kompletně zajištěna. Před tím, než vstoupí v účinnost, musí plán schválit Evropský parlament.

Celkově pak nový rámcový rozpočet zvyšuje rozpočet v oblasti výzkumu, inovací a vzdělávání s cílem podpořit růst a zaměstnanost.

Hlavní přínosy GMES jsou v energetice a udržitelném rozvoji, zemědělství a ekosystémem, zdravotnictví, krizovém řízení, podpoře zelené ekonomiky a monitorování klimatických změn.

Aktuální studie Evropské komise ukazuje, že program GMES vytvoří v Evropě do roku 2030 zhruba 83 tisíc nových pracovních míst. To jen potvrzuje závěry jiné dřívější studie, podle níž se každé jedno euro investované do GMES vrátí čtyřnásobně.

Nově přidělené zdroje rozšíří financování ve výši zhruba 3,4 miliardy euro, které už do programu GMES investovaly ESA a Evropská unie za poslední dekádu.

Z toho šlo zhruba 2,4 miliardy euro na činností spojené s kosmickým segmentem GMES, který obsahuje vývoj družic Sentinel a jejich přístrojového vybavení.

Pokud bude návrh rozpočtu akceptovaný Evropským parlamentem, financování MFF umožní dlouhodobý provoz družic Sentinel a souvisejících zařízení. První z nich se přitom chystá ke startu již koncem letošního roku.

„Toto rozhodnutí pro nás představuje velkou úlevu,“ komentuje vedoucí kanceláře GMES v ESA Josef Aschbacher.

„Přestože je stále nutný souhlas Evropského parlamentu, GMES je na dobré cestě. A to je důležité pro členské státy ESA, které do vývoje programu investovaly nemalé částky. Teď vidí, že jejich investice přebírá Evropská unie a je připravena zajistit jejich dlouhodobou budoucnost.“

„Ačkoliv v následujících měsících bude zapotřebí upřesnit mnoho detailů, osobně příslib financí vidím jako mimořádně důležitý krok pro GMES.“

„Kopernikus“ je nové jméno programu GMES.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Copernicus Masters | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.