Česky English

Úvodní stránka Mezinárodní soutěže Copernicus Masters 2017: letošní ročník soutěže v oblasti inovací pro pozorování Země zahájen

Copernicus Masters 2017: letošní ročník soutěže v oblasti inovací pro pozorování Země zahájen

11.4.2017

Copernicus Masters 2017: letošní ročník soutěže v oblasti inovací pro pozorování Země zahájen

Od 1. dubna do 30. června probíhá sedmý ročník soutěže podnikatelských nápadů z oblasti pozorování Země - Copernicus Masters (dříve známé jako GMES Masters), kterou organizuje německé Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen (AZO). Od tohoto roku v soutěži vystupuje Česká republika jako tzv. přidružený region. Na vítězné nápady letos čekají ceny v celkové hodnotě více než 1,5 milionu eur. Více informací o soutěži poskytne níže uvedená tisková zpráva AZO.

Trojnásobná cena za inovace ve vesmírném odvětví

V rámci letošního ročníku Copernicus Masters – přední evropské soutěže v oblasti inovací pro pozorování Země (EO) – bude rozdělena částka přes 1,5 milionu eur. Soutěž je hnacím motorem transformace velkolepých podnikatelských nápadů ve skutečné podniky. Tato grandiózní cena však není to jediné. Evropská kosmická agentura (ESA) zahajuje soutěž příspěvků v rámci Sentinel Small Sat (S^3) Challenge. Ani tím to však nekončí. Evropská komise (EK) organizuje celkem šest výzev, které zpestří portfolio soutěže Copernicus Masters. Navíc soutěž inovací EO je nyní ještě doplněna o vyhrazené přidružené regiony, které vyzdvihují význam jejího evropského regionálního rozměru. A vrcholem toho všeho je, že celkový vítěz bude pozván na vypuštění družice ADM-Aeolus v Kourou, což bude provázet další peněžitá cena.

Týmy a jednotlivci z podnikatelského sektoru, z oblasti výzkumu a vysokoškolského vzdělávání orientovaní na budoucnost nyní mají šanci vyhrát podíl na trojnásobné ceně v soutěži Copernicus Masters. Největší mezinárodní soutěž v oblasti komerčního využití dat získaných pozorováním Země hledá výjimečné nápady, aplikace a podnikatelské koncepce, které specifické informace využívají v každodenním životě. Přihlášky přijímáme od 1. dubna do 30. června 2017.

„S hrdostí sledujeme, jak se v posledních letech ze soutěže Copernicus Masters stává jeden z hnacích motorů inovací v oblasti pozorování Země. Vypuštění dalších družic Sentinel bude nadále podporovat komercializaci souvisejících služeb,“ říká Josef Aschbacher, ředitel programů pozorování Země při agentuře ESA.

Díky ESA se Copernicus Masters dostává na vyšší úroveň

Už od zahájení soutěže se agentura ESA každoročně stará o vzrušující výzvu. Výzvou pro rok 2017 je další úroveň růstu. Výherce Sentinel Small Sat (S^3) Challenge získá odměnu ve výši 1 milionu eur za návrh a vývoj mise a bude mu zdarma zajištěna služba v souvislosti s vypuštěním. Výherce kromě toho získá peněžitou výhru ve výši 10 000 eur. Cílem této výzvy je stimulovat průkopnický design družic, testování a výrobní řešení, jejichž výsledkem by byly malé mise, které by doplňovaly stávající mise družic skupiny Sentinel nebo by k nim poskytly přidanou hodnotu.

Šest zcela nových dodatečných výzev EK

EK je do soutěže Copernicus Masters významně zapojena díky šesti novým výzvám EK. Každá z výzev má konkrétní zaměření a zahrnuje náměty: Udržitelný rozvoj, Správa, Hromadná data, B2B, Služby a zabezpečení Copernicus. Výherce získá peněžitou odměnu ve výši 5 000 eur. Kromě toho bude mít prospěch ze značného přídělu družicových dat ve stejné hodnotě. Tyto nové význačné rysy, za nimiž stojí EK, doplňují program EK Copernicus Accelerator. Nejlepších 50 přihlášených do soutěže Copernicus Masters tak bude mít příležitost zapojit se do programu Copernicus Accelerator – vynikající na míru šité služby podnikatelského poradenství.

„Popularita programu Copernicus Accelerator je dána zejména jeho jedinečnou charakteristikou: zapojením podnikatelů orientovaných na budoucnost v postavení mentee a odborníků na vysoké úrovni jako mentorů. Díky dokonalé interakci mezi těmito dvěma klíčovými aktivy přizpůsobené služby podnikatelského poradenství je tento program EK tak jedinečný,“ zdůrazňuje Philippe Brunet, ředitel leteckého, námořního, bezpečnostního a obranného průmyslu, EK.

Výkonná partnerská síť Copernicus Masters podporuje nové podnikatelské modely

Za podpory mezinárodní sítě soutěž Copernicus Masters pomáhá účastníkům realizovat jejich aplikace a podnikatelské modely. Na programu letošního ročníku jsou opět výzvy a odpovídající ceny, které budou uděleny řadou významných partnerů, k nimž patří ESA, EK, German Aerospace Center (DLR), Stevenson Astrosat Ltd., Satellite Applications Catapult Ltd., CGI a německé spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury. Univerzitní výzva je zase přizpůsobena konkrétně studentům a výzkumným pracovníkům. K námětům, jimiž se tyto výzvy budou zabývat, bude patřit inovativní využívání údajů pozorování Země v oblasti základních služeb, energetiky, zdravotnictví a životního prostředí, řízení katastrof, udržitelného bydlení, hromadných dat, digitálního transportu a inteligentních měst.

Působivým dokladem toho, jak inteligentní využívání hromadných dat z vesmíru umožňuje nové typy podnikání, je následující významný začínající podnik, pro nějž byla zásadním impulzem výhra v soutěži Copernicus Masters a zapojení do programu Copernicus Accelerator 2016.

Hodnotový řetězec Copernicus Masters povznáší Synergise na další úroveň

Než tým Synergise předložil v roce 2016 svůj nápad v rámci soutěže Copernicus Masters, měl už fungující řešení, ale pouze velmi málo uživatelů. „To, že jsme se stali celkovým vítězem soutěže a měli jsme v rámci programu Copernicus Accelerator prospěch z následného poradenství, které zajišťoval Francesco Liucci ze společnosti Catapult, nám pomohlo dostat náš nápad dál a získat důvěru u odborníků po celém světě,“ sděluje Grega Milcinski, CEO Sinergise. Zmiňme alespoň několik čísel: nově spuštěný EO Browser se pyšní úctyhodným počtem 1,1 milionu zpracovaných žádostí od téměř 12 000 uživatelů.

Přední evropská soutěž inovací v oblasti pozorování Země

Od roku 2011 se ze soutěže Copernicus Masters stala přední platforma v oblasti inovací sloužící k propagaci uživatelského využívání údajů pozorování Země v komerčním a společenském kontextu. „Soutěž Copernicus Masters každoročně hledá a představuje nové nápady a trendy. Vyjádříme-li to v číslech, pak v soutěži bylo dosud vybráno celkem 50 výherců z více než 1 200 přihlášených z 50 různých zemí, kteří předložili více než 900 přelomových podnikatelských nápadů,“ vysvětluje Thorsten Rudolph, výkonný ředitel společnosti AZO. Dodává: „Každý rok je pro nás ctí, že můžeme nejuznávanějším subjektům v Evropě předat ceny v oblasti konkrétně zaměřených výzev.“ Vedle peněžitých cen získají výherci přístup do přední mezinárodní sítě, k příslušným údajům, financování začínajících podniků a další podpoře v hodnotě více než 1,5 milionu eur.

Všechny podrobné informace o letošních cenách, partnerech a podmínkách účasti najdete na stránkách www.copernicus-masters.com.

 

Další informace o programu Copernicus jsou dostupné na adrese:

http://www.esa.int/copernicus & www.copernicus.eu.

 

Příloha

Mezinárodní zahájení v Bruselu

Společné mezinárodní zahájení soutěže Copernicus Masters a soutěže European Satellite Navigation Competition (ESNC) se uskutečnilo 5. dubna 2017 v Bruselu a pro EU je laskavě pořádali zástupci svobodného státu Bavorsko. Regionální rozměr jako hnací motor kosmické strategie EU a soutěže v oblasti inovací, které prudce zvyšují růst a podnikání po celé Evropě, byly žhavými náměty diskusí u kulatého stolu. Akce byla skvělou příležitostí pro setkání s evropskou komunitou působící v oblasti výzkumu vesmíru a možností zažít na vlastní kůži, jak partneři v rámci inovativní sítě podporují témata zaměřená na vesmír. Využijte příležitost stát se součástí této sítě a zaregistrujte se, abyste podpořili svůj podnikatelský nápad získáním ceny. Registrace je možná na adrese www.copernicus-masters.com a www.esnc.eu.

Slavnostní předávání cen a Konference o vesmíru

Slavnostní předávání cen v rámci největších evropských soutěží v oblasti inovací pro komerční vesmírné aplikace – soutěží Copernicus Masters a European Satellite Navigation Competition (ESNC) – se koná začátkem listopadu 2017. Na této úžasné akci se sejdou významní hráči v odvětví, politice, podnikatelské sféře a výzkumu, kteří představí nejprogresivnější vesmírné aplikace a budou diskutovat o vývoji udávajícím trendy v odvětví navazujícím na družice a různých oblastech aplikací.

AZO – zkušený organizátor

Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen (AZO) organizuje soutěž Copernicus Masters za agenturu ESA už od roku 2011. Využitím svých rozsáhlých zkušeností v oblasti budování a udržování globálních inovativních sítí a organizování souvisejících soutěží podporuje společnost AZO podnikatelské inovace a vytváření nových společností, zejména v oblasti komerčních vesmírných aplikací. Kromě soutěže Copernicus Masters organizuje společnost AZO soutěž European Satellite Navigation Competition (ESNC), Space Exploration Masters, realizuje INNOspace Masters a řídí ESA Business Incubation Centre Bavaria. www.anwendungszentrum.de

 

 

Autor: Michal Reinőhl   |   Sekce: Mezinárodní soutěže | Copernicus Masters | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.