Česky English

Úvodní stránka Historie dobývání vesmíru Pamětní medaile připomíná padesát let evropské kosmické spolupráce

Pamětní medaile připomíná padesát let evropské kosmické spolupráce

19.2.2014

Pamětní medaile připomíná padesát let evropské kosmické spolupráce

Rok 2014 je mezníkem pro „kosmickou“ Evropu, která si právě letos připomíná padesáté výročí spolupráce v této oblasti. V upomínku na toto důležité výročí vydává francouzská národní mincovna Monnaie de Paris sadu sběratelských zlatých a stříbrných medailí, které oslavují evropský průzkum vesmíru.

Sada nazvaná „50 let evropské kosmické spolupráce“ (50 Years of European Space Cooperation) je součástí širší evropské série, která vychází každoročně již od roku 2002 a která na rubové straně medailí oslavuje jednotlivce nebo události, kteří měli zásadní podíl na formování evropské spolupráce. Náměty jednotlivých sad ražených v Monnaie de Paris jsou vždy schvalovány francouzským Ministerstvem financí.

A protože bylo rozhodnuto vzdát v letošním roce hold evropským kosmických úspěchům, Monnaie de Paris se přirozeně obrátila na ESA, která má za poslední desítky let lví podíl na tomto stavu. Proto obě organizace již od září 2013 pracovaly společně na projektu, který nyní spatřil světlo světa a který bezesporu potěší sběratele i nadšence.

Nosná rakety Ariane byla vybrána jako stěžejní motiv medaile, protože je nejznámějším a zároveň nejpopulárnějším symbolem historické spolupráce. Je zachycena jak před startem, tak za letu. Elipsy zobrazené v pozadí pak představují oběžné dráhy mnoha družic, které Ariane vynesla během své úžasné kariéry.

Logo ESA je pak v pravém horním rohu a u něj je nápis „50 ANS DE COOPÉRATION SPATIALE EUROPÉENNE 1964-2014“, který je obepíná medaili. Rubová strana obsahuje bohyni Europu, která má ve vlasech dvanáct hvězd a kolem sebe dvanáct vlajek (některé na žerdích v levé části medaile). Kolem její hlavy je 12 eurosymbolů, které podtrhují dvanáct hvězd na evropské vlajce.

V rámci této spolupráce začali rytci z Monnaie de Paris pracovat na prvních návrzích medaile s raketou Ariane coby hlavním motivem.

Nalezení finálního návrhu vyžadovalo úsilí celého týmu řemeslníků včetně rytců, leštičů a razičů stejně jako desítky hodin práce, aby se dosáhlo nejvyšší úrovně kvality, která je známkou každá zlaté nebo stříbrné mince vycházející z dílen Monnaie de Paris.

Medaile jsou k dispozici od 10. února 2014 v následujících nominálních hodnotách: zlatá €5, zlatá €50, zlatá €200, zlatá €500 a stříbrná €10.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Historie dobývání vesmíru | Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.