Česky English

Úvodní stránka Družicová komunikace Vybrané aktuality a články Sledujte start družice Alphasat!

Sledujte start družice Alphasat!

24.7.2013

Sledujte start družice Alphasat!

Přidejte se k nám a na webu ESA sledujte 25. července 2013 start družice Alphasat! Největší a nejsofistikovanější evropská telekomunikační družice se totiž vydá do vesmíru po startu z kosmodromu v Kourou. Přímý přenos začíná patnáct minut před vzletem: startovací okno se otevírá od 19:53 h GMT (21:53 h středoevropského času) a trvá do 21:11 h GMT (23:11 h středoevropského času).

Alphasat je velký telekomunikační satelit navržený k rozšíření stávající globální mobilní sítě společnosti Inmarsat. Byl vyvinutý a vyrobený společností Astrium na základě partnerství soukromého a veřejného sektoru (Public-Private Partnership) mezi ESA a Inmarsatem. Kromě výrazného zvýšení komunikační kapacity v rámci flotily Inmarsatu také představuje premiéru Alphabusu: nové evropské telekomunikační platformy vyvinuté společně firmami Astrium a Thales Alenia Space na základě kontraktu s ESA a francouzskou kosmickou agenturou CNES.

Družice Alphasat nese též čtyři demonstrační technologická zařízení:  senzor na měření prostředí a radiace od společnosti Efacec (Portugalsko), rádiový experiment Aldo Paraboni pro pásmo Q/V od Thales Alenia Space (Itálie) a Space Engineering (Itálie), hvězdné čidlo od Jena-Optronik (Německo) a laserový komunikační terminál od TESATu (Německo), který dodala agentura DLR.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.