Česky English

Úvodní stránka Družicová komunikace Vybrané aktuality a články Nová malá platforma pro geostacionární družice přistála v ESA

Nová malá platforma pro geostacionární družice přistála v ESA

31.8.2012

Nová malá platforma pro geostacionární družice přistála v ESA Po opatrné čtyřdenní cestě ze Švýcarska dorazil první model komunikační družicové platformy Small GEO do specializovaného zařízení ESA na testování.

Během pobytu v zařízení ESA ESTEC v Nizozemsku projde model STM (Structural–Thermal Model) různými zatěžkávacími zkouškami jako vibracemi nebo silným hlukem. Tedy stejnými podmínkami, kterým bude muset družice čelit během startu.

Jakmile budou tyto testy dokončeny, dojde k přesunu modelu do velkého simulátoru LSS (Large Space Simulator), kde proběhnou teplotní zkoušky. Simulátor je největší samostatnou vakuovou komorou v Evropě: jde o válcovitý kontejner o průměru 10 m a výšce 15 m.

Výsledky naměřené na simulátoru budou porovnané s teplotními modely použitými inženýry při předpovídání toho, jak bude Small GEO reagovat na kosmické prostředí během své životnosti.

Výkonné pumpy spojené s  komorou mohou dosáhnout vakua o tlaku miliardkrát nižším, než jaký má atmosféra Země při mořské hladině. Kapalný dusík proudící kolem simulátoru zase zajišťuje, že se teplota uvnitř přibližuje chladným podmínkám vesmíru.

Testování platformy Small GEO bude probíhat do prosince.

Model Small GEO v měřítku 1 : 1 přesně replikuje mechanické a teplotní charakteristiky skutečné družice. Postavila jej firma RUAG ze Švýcarska, přičemž některé komponenty dodala německá společnost OHB System a konsorcium evropských kontraktorů.

Small GEO je součástí vývoje nové generace modulárních a flexibilních telekomunikačních platforem. Vývoj je v režii partnerství soukromého a veřejného sektoru (Public–Private Partnership), což je nová cesta ESA pro spolupráci s telekomunikačním průmyslem.

ESA se zaměřuje na podporu výzkumných a vývojových aktivit skrze telekomunikační program ARTES, zatímco průmysloví partneři vedení německou firmou OHB System financují výraznou část vývojových nákladů.

První využitím platformy Small GEO bude družice španělského provozovatele Hispasat AG-1 (Advanced Generation 1), která má být vypuštěna v roce 2014.

Hispasat zařadí satelit AG1 do stávající flotily svých družic. Firma OHB System bude zodpovědná za montáž družice, její testování ve vesmíru a počáteční operace.

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.