Česky English

Úvodní stránka Družicová komunikace Vybrané aktuality a články Jubilejní 150. vydání ESA Bulletinu

Jubilejní 150. vydání ESA Bulletinu

6.6.2012

K oslavě 150. vydání ESA Bulletinu vytvořila Evropská kosmická agentura speciální aplikaci pro iPhone a iPad. Díky ní je možné prohlédnout si všech dosud vydaných 150 čísel – ohromný poklad zachycující historii kosmonautiky tak máte skutečně na dosah ruky.

Aplikace ESA Bulletin App je nyní k dispozici na Apple Store, kde je společně s verzí 4.0 ESA App. Pokud si stáhnete obě, dostanete se k širokému spektru informačních on-line zdrojů ESA – a tím naplno využijete možnosti svých zařízení iPhone a iPad.

Kromě sledování živých přenosů nebo multimediálního obsahu a monitorování aktuálních událostí jako jsou starty, setkávání kosmických lodí, tiskové konference nebo tweetyupy, umožňuje verze 4.0 prohledávání kompletního archívu <i>ESA Bulletinu</i> přímo z mobilního zařízení. Ať jste kdekoliv.

Úplný archívy ESA Bulletinů je k dispozici také na stránce věnované publikacím ESA (www.esa.int/publications). Jedná se o stáhnutelné pdf soubory, které představují historické referenční materiály stejně jako fascinující ohlédnutí v čase.


ESA Bulletin 150 (květen 2012)

Obálka aktuálního bulletinu přináší výběr titulních stran až k prvnímu číslu, které vyšlo v červnu 1975. Tím představuje vývoj různých vizuálních stylů až k dnešnímu bulletinu.

Po úvodním slově generálního ředitele ESA Jeana-Jacquese Dordaina následuje krátký výpis programů kosmické agentury tak, jak se objevil v prvním bulletinu v roce 1975. Představuje vlastně i kořeny některých dnešních misí a i pohled na to, jak se formovaly budoucí programy.

Následně si nasaďte 3D brýle (v bulletinu jsou přiložené) a ponořte se do hlubin vesmíru. V sekci SPACE IN 3D nabízíme Vašim smyslům nový zážitek během trojrozměrné návštěvy Mezinárodní kosmické stanice a krátké historie 3D zobrazování ve vesmíru.

Článek Destination Moon popisuje, jak výsadkový modul European Lunar Lander otevírá novou éru průzkumu. Měsíc je základním kamenem jakéhokoliv pilotovaného průzkumu za nízkou oběžnou dráhou, přičemž tato evropská automatická mise představí nové technologie a přinese poznatky o lunárním prostředí.

Dálkový průzkum Země z oběžné dráhy také vstupuje do nové éry: ta je charakterizována růstem počtu pokročilých a sofistikovaných družic. Jejich mise nám poskytují bezprecedentní kapacitu z hlediska pozorování a monitorování Země a její dynamiky.

Využití této kapacity představuje unikátní příležitost pro inovace a vědu jako takovou, takže ESA přichází s novou iniciativou v rámci dálkového průzkumu Země: jmenuje se STSE (Support To Science Element). V bulletinu je detailně popsáno, jak STSE poskytuje efektivní, dynamické a flexibilní mechanismy podpory vědy a průmyslu v členských zemích ESA.

Bulletin ESA vychází čtyřikrát ročně, aby informoval nejširší veřejnost o aktivitách ESA. Kromě široké palety různých článků vždy přináší přehled o stavu hlavních kosmických projektů ESA.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril