Česky English

Úvodní stránka Družicová komunikace Vybrané aktuality a články Být v kontaktu i na moři – díky družicím

Být v kontaktu i na moři – díky družicím

26.6.2012

Pracovat na moři znamená být odloučený od rodiny i přítel na mnoho týdnů či měsíců. Komunikace skrze družice přitom umožňuje lidem zůstávat alespoň nějakým způsobem v kontaktu. Nyní – s pomocí ESA – je kontakt s pevninou ještě jednodušší.

Rostoucí požadavky na každodenní provoz lodí vyžadují spolehlivé komunikační linky bez ohledu na pozici plavidla. Je potřeba aktualizovat informace o počasí, plánovat cesty a zvedat morálku posádky hovory či e-maily s rodinou. A toto vše záleží na komunikačních družicích.

ESA nyní pomohla vylepšit systém FleetBroadband organizace Inmarsat: namísto jednoho telefonického hovoru umožňuje dosud používaný terminál při stejném využití pásma uskutečnit až devět simultánních spojení.

Tato unikátní vlastnost odděluje osobní využití komunikační kapacity posádkou od operační komunikace. Posádka i pasažéři tak mohou uskutečňovat osobní telefonáty na pevninu – všichni ve stejném okamžiku.

Vylepšená služba také umožňuje využití nouzové linky „505“, které volajícího ihned spojuje s námořním záchranným střediskem.

Společnost Thrane & Thrane má toto vylepšení jako standardní vlastnost u nově dodávaných terminálů, ale stejně tak nabízí upgrade starších jednotek. Plavidla s terminály jiných dodavatelů mohou ke službě přistupovat s pomocí speciálního rozhraní navrženého britskou společností Vocality Ltd.

Tyto modernizace již využívaného systému přitom podpořila právě ESA pomocí svého telekomunikačního programu ARTES.

Jakákoliv loď, která potřebuje uskutečňovat oddělené hlasové hovory – především obchodní plavidla, ale také třeba superjachty nebo rybářské lodě – mohou z nové služby maximálně těžit.

„FleetBroadband Multi-Voice rozšiřuje záběr služeb, které je Inmarsat schopen nabídnout námořnímu průmyslu,“ uvádí Juan Rivera z ESA.

„Vícehovorová služba zlepší jak pracovní podmínky, tak volný čas strávený na lodích – například právě možností snazšího kontaktu s domovem.“

„Start komerčních vícehovorových služeb je jasným příkladem úspěšného využití programu ESA ARTES,“ doplňuje viceprezident Inmarsatu Antonio Franchi.

„V rámci programu ARTES bylo vyvinuto mnoho nových služeb, které se pak následně dočkaly praktického nasazení. Mezi nimi byla třeba i služba Voice Distress (Tísňové volání), která získala ocenění 2012 Safety At Sea (Bezpečí na moři 2012)."

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril