Česky English

Úvodní stránka Družicová komunikace Laserový terminál družice Alphasat zamířil na cíl

Laserový terminál družice Alphasat zamířil na cíl

6.1.2014

Laserový terminál družice Alphasat zamířil na cíl

Laserový komunikační terminál družice Alphasat správně identifikoval svůj cíl na pozemní stanici ESA v Tenerife na Kanárských ostrovech. Stalo se tak 4. listopadu 2013: tím bylo prokázáno, že je možné přesně zamířit na bod vzdálený přes 36 tisíc kilometrů.

Do „iluminačního testu“ se zapojil terminál vysílající laserový paprsek z geostacionární oběžné dráhy, který zasáhl pozemní senzory. Šlo o závěrečnou fázi přejímky tohoto zařízení, která zhodnotila jeho stav a připravenosti pro další sérii testů: spojení s pozemními stanicemi a výměnu dat.

Zařízení TDP1 (Technology Demonstration Payload) je systém postavený německou firmou TESAT a vymyšlený v letecko-kosmickém středisku DLR. Bude demonstrovat použití laserových technologií pro sběr informací z těles na nízkých oběžných drahách a jejich předávání do pozemních stanic skrze družice na geostacionárních drahách.

Lasery jsou totiž mnohem rychlejší pro předávání velkých objemů dat: tento terminál je přitom schopen zpracovat až 1,8 Gbit/s. Což je zhruba pěttisíckrát více, než průměrná kapacita vysokorychlostních domácího internetového připojení. Terminál navíc umožňuje sběr a přeposílání z vícero družic na nízké dráze bez většího množství drahých pozemních antén.

„Laserová komunikace otevírá cestu k budoucí velkokapacitní telekomunikaci,“ uvádí Christoph Hohage z DLR. „Obchodní potenciál je přitom obrovský. Evropské znalosti přitom povedou k lepším službám pro uživatele širokopásmového spojení a k vytvoření vysoce odborných míst po celé Evropě.“

Zařízení je umístěno na družici Alphasat společnosti Inmarsat. Jde o největší kdy v Evropě vyrobený telekomunikační satelit, jehož hmotnost při startu v červenci 2013 překročila 6,6 tuny. Alphasat je nyní na finální oběžné dráze, když dokončil své testování po startu.

Alphasat je zároveň plodem jednoho z největších partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public–Private Partnerships), protože nezapojuje jen ESA, Inmarsat a evropský průmysl, ale také trojici dalších technologických demonstračních zařízení.

„Tento mezník je významný nejen pro Alphasat, ale také pro budoucnost evropských telekomunikačních družic,“ vysvětluje vedoucí telekomunikačních družicových programů v ESA Stephane Lascar.

„Jde o předchůdce systému EDRS, European Data Relay System, který bude zajišťovat přenos dat především pro čtyři družice dálkového průzkumu Země Sentinel.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Družicová komunikace   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.